ԱՄՆ Պետդեպը հավանել է Էրդողանին զայրացրած իսրայելական զեկույցը
ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Քրոուլին դրական գնահատականներ է հնչեցրել «Խաղաղության նավախմբի» գրոհի հետ կապված իսրայելական հանձնաժողովի աշխատանքների վերաբերյալ: Նա անվանել է զեկույցը «անաչառ և վստահության արժանի», տեղեկացնում է «Ռոսբալտը»` մեջբերելով MIGnews.com-ը:
Քրոուլին նաև նշել է, որ արդեն երեք ու կես տարուց ավել տևող Գազայի հատվածի շրջափակումը չի խախտում միջազգային իրավունքը:
«Վաշինգտոնը սատարում է Իսրայելի ջանքերին և գտնում է, որ դա անկախ, ճշգրտված և անաչառ, վստահության արժանի «թափանցիկ» քննություն է», - հայտարարել է նա:
Ավելի վաղ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը հայտարարել էր, որ հրաժարվում է ճանաչել իսրայելական հանձնաժողովի քննչական աշխատանքների արդյունքները:

Госдеп: Блокада сектора Газа не нарушает международного права
Представитель Госдепартамента США Филипп Кроули охарактеризовал доклад комиссии Тиркеля, расследовавшей инцидент на турецком судне «флотилии свободы», как беспристрастное и заслуживающее доверия расследование.
Кроули также отметил, что блокада сектора Газы, длящаяся три с половиной года не нарушает международного права, передает «Росбалт» со ссылкой на MIGnews.com.
«Вашингтон поддерживает усилия Израиля и в этом случае считает, что это независимое, достоверное и беспристрастное, заслуживающее доверия «прозрачное» расследование», — заявил Кроули.
Ранее премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган отверг результаты расследования израильской комиссии атаки израильскими военными на турецкое судно в составе «флотилии свободы».