«Զվարթնոցում» անվտանգության ռեժիմը խստացվել է
Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում երեկ տեղի ունեցած պայթյունի պատճառներից մեկը կարող էր անվտանգության աշխատակիցների զգոնության պակասը լինել: Aysor-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի անվտանգության բաժնի ղեկավար Արտյոմ Ստեփանյանը: Նա նշեց, որ պայթյունը տեղի է ունեցել ժամանման սրահում, որտեղ ստուգում է իրականացվում, իսկ մուտքը սահմանափակ է:
«Իրենց մոտ ահաբեկչություններ նման օբյեկտներում շատ էին եղել: Պարզապես նրանք ավելի զգոն պետք է լինեին»,- տեսակետ հայտնեց փորձագետը:
«Զվարթնոցի» անվտանգության բաժնի ղեկավարը նաև հայտնեց, որ «Դոմոդեդովոյի» դեպքից հետո Երևանի օդանավակայանում անվտանգության ռեժիմն ավելի է խստացվել:
«Ռեժիմը խստացվել է` չնայած միշտ էլ խիստ է եղել: Մենք ավելի շատ ուշադրություն ենք դարձնում, որ յուրաքանչուր ուղևորի բեռն իր մոտ լինի»,- նշեց նա:
Ըստ մեր զրուցակցի` ուղևորը և նրա բեռը ստուգվում են ոչ միայն հատուկ ռենտգենային սարգավորումներով, այլև` ձեռքով:
«Կատարվում է տեխնիկական ստուգում` ռենտգենով, և խտությունից կախված, եթե անհրաժեշտություն կա, համապատասխան քայլեր են արվում: Մենք ունենք հատուկ վերահսկիչ գոտի, որտեղ ուղևորները ևս մանրամասն ստուգվում են` նույնիսկ ձեռքով, եթե կամրջակը ոչինչ ցույց չտա: Նման ստուգումը կատարվում է ընտրովի` յուրաքանչյուր 10 հոգուց 4-5 անձ է ստուգվում: Խիստ կարևորվում է մարդկանց միմիկան և հոգեկան վիճակը»,- հայտնեց նա:
Ա. Ստեփանյանը նշեց, որ ստուգում են անցնում նաև օդանավակայան մուտք գործող բոլոր ավտոմեքենաները:
«Օդանավակայանը ունի անվտանգության 3 գոտի` արտաքին, վերահսկիչ և հատուկ վերահսկիչ: Արտաքին գոտի մուտք գործող ավտոմեքենաները ստուգվում են ՀՀ Ոստիկանության ներկայացուցիչների կողմից, իսկ մյուս երկու գոտիները` օդանավակայանի անվտանգության համակարգի: Հատուկ ստուգում են անցնում նույնիսկ օդանավակայանի աշխատակիցների կամ սպասարկող անձնակազմի ավտոմեքենաները, որի համար հատուկ սարքեր են դրված»,- տեղեկացրեց Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի անվտանգության բաժնի ղեկավարը:

Режим безопасности в аэропорту «Звартноц» усилен
После теракта в московском аэропорту «Домодедово» в международном аэропорте «Звартноц» усилен режим безопасности, сообщил корреспонденту Aysor глава службы безопасности ереванского аэропорта Артем Степанян.
«Режим усилен, несмотря на то, что всегда был на надлежащем уровне. Мы обращаем больше внимания на то, чтобы багаж каждого пассажира находился при нем», - отметил А.Степанян.
По его словам, пассажир и его багаж проверяются не только посредством специальной рентгеновской установки, но и вручную.
«Проводится техническая проверка рентгеном, и в зависимости от плотности, предпринимаются соответствующие шаги. У нас есть специальная зона контроля, где пассажиры также детально проверяются вручную, если установка не показывает ничего. Такая проверка осуществляется избирательно, из каждых 10 человек проверяются 4-5. Важное значение уделяется мимике и душевному состоянию», - отметил А.Степанян.
Он отметил, что контроль осуществляется также за всеми транспортными средствами, въезжающими на территорию аэропорта.
«В аэропорту есть три зоны безопасности – внешняя зона, зоны контроля и специального контроля. Въезжающие во внешнюю зону автомашины проверяются представителями полиции РА, а в остальные две зоны – системой безопасности аэропорта.
Специальную проверку проходят даже личные транспортные средства сотрудников аэропорта или обслуживающего персонала. Для этого установлено специальное оборудование», - сообщил А.Степанян.