«Եթե պայմանները վատը լինեն, Բաքու գնալն անիմաստ կլինի»
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, 2011 թ. սեպտեմբերին Բաքվում տեղի կունենա աշխարհի բռնցքամարտի առաջնությունը, որը վարկանշային կարգավիճակ ունի: Այլ կերպ ասած` ավելի բարձր վարկանիշ ձեռք բերած երկրները կկարողանան ավելի շատ մասնակիցներ ունենալ Լոնդոնում 2012 թ. կայանալիք ամառային օլիմպիական խաղերում: Վարկանշային երկրորդ առաջնության կազմակերպման իրավունքն էլ տրվել է Ստամբուլին: Սա նշանակում է, որ հայ բռնցքամարտիկներն այս տարի նաև լուրջ հոգեբանական խնդիրներ պետք է հաղթահարեն` լավ հանդես գալու և վարկանիշ ձեռք բերելու համար: Բայց ասել, որ միջազգային ու եվրոպական ֆեդերացիաները այսպիսի որոշումներով պահպանել են հավասար պայմանների ապահովման սկզբունքը, սխալ կլինի:
Անդրադառնալով այս հարցին` այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արթուր Պետրոսյանը մասնավորապես հայտարարեց. «Առայժմ վերջնականապես հստակեցված չէ` արդյոք կմասնակցե՞նք Բաքվի մրցաշարին, թե՞ ոչ: Եթե ընդունող կողմը վատ պայմաններ է ապահովում, ինչպես եղավ նախորդ անգամ, գնալն անիմաստ է: Մեր որոշումը կախված կլինի այն հանգամանքից, թե առաջնության կազմակերպիչն ինչպիսի պայմաններ է ապահովում մեր պատվիրակության համար և ինչպիսի երաշխիքներ է տրամադրում»:

“If we are offered bad conditions, it’s no use going to Baku”
Baku will host 2011 World Boxing Championships this September, which is a rating championship, that is, countries getting higher ratings will be able to have more participants in 2012 Summer Olympic Games in London. The second rating championships will be held in Istanbul. Thus, Armenian boxers will have to overcome serous psychological problems this year to perform well and to get high ratings. And it would be wrong to say that thus the International and European Federations maintained the principle of providing equal conditions.
Touching upon this issue, Armenia’s Minister of Sport and Youth Affairs Arthur Poghosyan told reporters: “We have not yet adopted a final decision whether to participate in Baku tournament or not. If the hosting country provides bad conditions, like the previous time, it’s no use going to Baku. Our decision will depend on the conditions and guarantees to be provided by the organizer of the championships for our delegation.”