Հայաստանի հնդկական համայնքը նշում է Հանրապետության օրը
Հնդկաստանն այսօր տոնում է Հանրապետության օրը: Որպես պետական տոն առաջին անգամ այն նշվել է 1950 թվականի հունվարի 26-ին: Այդ օրը Հնդկաստանի ժողովրդի համար կարևոր պատմական նշանակություն ունի. 1927- ի հունվարի 26-ին հնդկական ազգային կոնգրեսը խոստանում է հասնել լիակատար անկախությանը, իսկ 1930 թվականին նույն օրն առաջին անգամ ծածանվել է այն եռագույնը, որը հետագայում դարձավ անկախ Հնդկաստանի դրոշը:
Ավանդաբար տոնը նշվում է մեծ շքերթով, որտեղ ներկայացվում են Հնդկաստանի մշակութային, կրոնական, լեզվական և սոցիալական բազմազանությունը, ինչպես նաև վերջին ձեռքբերումները` գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Ամեն տարի այս շքերթներին որպես պատվավոր հյուրեր հրավիրվում են օտարերկրյա բարձրաստիճան պաշտոնյաները: Հանրապետության օրվանը հաջորդում են հանգստյան օրերը:
Հնդկաստանի Հանրապետության օրը Հայաստանում տոնում է նաև հնդկական համայնքը և Հնդկաստանի դեսպանատունը:
Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատունը և հնդկական համայնքը նույնպես նշում են Հանրապետության օրը: Այսօր առավոտյան, ժամը 10:30-ին տեղի ունեցավ պետական դրոշի բարձրացման տոնական արարողություն, որին մասնակցեցին միայն հնդկական համայնքի ներկայացուցիչները:
Իսկ երեկոյան Երևանում տեղի կունենա տոնական միջոցառում, որին կմասնակցեն նաև Հայաստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաններ և պատվավոր հյուրեր:

Индийская община Армении отмечает День Республики
Сегодня в Индии празднуют День Республики. Этот государственный праздник отмечают также посольство Индии в Армении и индийская община.
Утром в 10:30 состоялось торжественное мероприятие поднятия флага Индии в посольстве, с участием представителей индийской общины. А вечером в Ереване состоится торжественное мероприятие, в котором примут участие высокопоставленные должностные лица Армении и почетные гости.
Отметим, что в качестве государственного праздника День Республики отмечался впервые в 26-го января 1950 года. Этот день имеет важное значения для индийского народа: 26-го января 1927 года Национальный конгресс Индии обещал достичь полной независимости, в этот же день в 1930 году была оглашена Декларация независимости и впервые был поднят триколор, который стал в дальнейшем флагом независимой Индии.
День Республики празднуется самыми широкими слоями населения страны. Характерной чертой этого праздника является организация праздничных процессий, а также военный парад войск.