3 վարկային համաձայնագիր` մեկ օրում
Այսօր ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանն ու Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հափին ստորագրել են ՀԲ երկրի գործընկերության ռազմավարության զարգացման քաղաքականության վարկային 2009-12թթ փաթեթի 3 վարկային համաձայնագրեր` «Զարգացման քաղաքականության երկրորդ ծրագիրը», «Էլեկտրոնային հասարակության և մրցունակության համար նորարարության ծրագիրը» և «Առողջապահական համակարգի արդիականացման երկրորդ ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում (APL-2)»-ը: Այս մասին տեղեկացնում է ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Նշենք, որ «Զարգացման քաղաքականության երկրորդ ծրագրի» շրջանակներում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվել են ՀԲ-ի հետ համաձայնեցված մի շարք նախապայմաններ` աղքատության կրճատման և տնտեսության խթանման ուղղությամբ, որի արդյունքում ՀԲ-ն ՀՀ կառավարությանը տրամադրելու է 25 մլն դոլարին համարժեք բյուջետային վարկ, որից 21 մլն-ը արտոնյալ պայմաններով (20 տարի մարման ժամկետ, որից 10-ը արտոնյալ, 0,75 տոկոս), իսկ 4-ը առևտրային պայմաններով (25 տարի մարման ժամկետ, որից 10-ը արտոնյալ, տոկոսադրույքը` վեցամսյա ԱՄՆ դոլարի LIBOR + լողացող մարժա):
«Էլեկտրոնային հասարակության և մրցունակության համար նորարարության ծրագրի» համար կհատկացվի 24 մլն դոլարին համարժեք վարկ` մրցակցային էլեկտրոնային հասարակության և ձեռնարկությունների նորարարության առկա խոչընդոտները վերացնելու` բազային ենթակառուցվածքները հզորացնելու և նպաստավոր միջավայր ստեղծելու նպատակով:
Ծրագիրը բաղկացած է 3 մասերից. Էլեկտրոնային հասարակության ենթակառուցվածքների զարգացում, ձեռնարկությունների նորարարության խթանում և ծրագրի կառավարում, իսկ վարկը տրամադրվում է առևտրային պայմաններով (25 տարի մարման ժամկետ, որից 10-ը արտոնյալ, տոկոսադրույքը` վեցամսյա ԱՄՆ դոլարի LIBOR + լողացող մարժա):
«Առողջապահական համակարգի արդիականացման 2-րդ ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում (APL-2)» ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է հզորացնել ՀՀ առողջապահության նախարարության կարողությունները` համակարգի ավելի արդյունավետ կառավարման համար, ընդլայնել ընտանեկան բժշկության վրա հիմնված առողջության առաջնային պահպանման համակարգը և ընտրված մարզերում արդիականացնել առողջապահական ծառայությունների մատուցման ընտրված ենթակառուցվածքները:
Այս ծրագրի իրականացման համար հատկացվելու է 19 մլն դոլարին համարժեք գումար, վարկն էլ տրամադրվում է առևտրային պայմաններով` 25 տարի մարման ժամկետ, որից 10-ը արտոնյալ, տոկոսադրույքը` վեցամսյա ԱՄՆ դոլարի LIBOR + լողացող մարժա:

Армения подписала три кредитных соглашения с Всемирным банком
Всемирный банк и министерство финансов Армении подписали сегодня три кредитных соглашения на общую сумму 68 млн. долларов. Документы подписали министр финансов Армении Ваче Габриелян и директор ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Хаппи.
Как сообщает пресс-служба Минфина, кредитные соглашения о «Второй программе политики развития», «Программе электронного общества и инноваций для конкурентоспособности» и «Дополнительного финансирования второй программы модернизации системы здравоохранения» подписаны в рамках пакета кредитной политики развития стратегии партнерства Армении и ВБ на 2009-2012 гг.
В рамках «Второй программы политики развития» правительство Армении выполнило ряд согласованных с ВБ условий по сокращению бедности и стимулированию экономики. В результате ВБ предоставит Армении бюджетный кредит на 25 млн. долл., из них
21 млн. долларов – на льготных условиях IDA (срок погашения 20 лет, по процентной ставке 0,75%, с льготным периодом 10 лет), а 4 млн. долларов – на условиях IBRD (срок погашения 25 лет, по ставке шестимесячный LIBOR+ плавающая маржа, с льготным периодом 10 лет).
Для реализации «Программы электронного общества и инноваций для конкурентоспособности» ВБ предоставит Армении кредит на сумму 24 млн. долларов с целью создания благоприятной конкурентной среды и усиления базовых инфраструктур. Кредит будет предоставлен сроком на 25 лет, по ставке шестимесячный LIBOR+ плавающая маржа, с льготным периодом 10 лет.
В рамках «Дополнительного финансирования второй программы модернизации системы здравоохранения» планируется усилить возможности министерства здравоохранения РА для более эффективного управления и модернизации инфраструктур по предоставлению медицинских услуг в областях республики. На эти цели ВБ предоставит Армении 19 млн. долларов сроком на 25 лет, по ставке шестимесячный LIBOR+ плавающая маржа, с льготным периодом 10 лет.