Գ.Մինասյան. Թուրք-ադրբեջանական տանդեմին հակակշիռ կստեղծվի
ՀՀ նախագահի այցելությունները Հունաստան և Կիպրոս և այդ շրջանակներում արված հայտարարություններն ու պայմանավորվածությունները բխում են երկրի ղեկավարի արտաքին նախաձեռնողական քաղաքականությունից: Այսօր ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Ըստ բանախոսի` Կիպրոս և Հունաստան կատարած այցերը նշանակությամբ տեղավորվում են երեք հարթության վրա` երկկողմանի, ԵՄ-Հայաստան և տարածաշրջանային փոխհարաբերությունների դաշտերում:
Պատգամավորը կարևորեց այն, որ Կիպրոսը, լինելով ԵՄ անդամ, պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրագործման հարցում, այն դեպքում, որ սատարում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի գերակայությունը:
Ըստ բանախոսի` կարևոր է նաև երեք պետությունների` Հայաստանի, Կիպրոսի և Հունաստանի, դիրքորոշման հստակեցումը Թուրքիայի քաղաքականության վերաբերյալ:
«Ակնհայտ է, որ Թուրքիան որդեգրել էր շանտաժի քաղաքականություն, որին երեք պետությունների ղեկավարները սկզբունքորեն դեմ արտահայտվեցին» – ասաց նա:
Գ.Մինասյանը հույս հայտնեց, որ հայ-հույն-կիպրական համագործակցությունը մեծ առաջընթաց կապրի և կզարգանա միջազգային տարբեր ատյանների շրջանակներում` որպես հակադրություն թուրք-ադրբեջանական տանդեմի:

We will create counterbalance against Turkey-Azerbaijan tandem
Armenian President’s visits to Greece and Cyprus, his statements and agreements in those countries come from his initiative foreign policy, member of the RPA parliamentary faction Gagik Minasyan told a press conference in Yerevan.
In his words, President’s visits to Cyprus and Greece fit into three aspects – bilateral, European Union-Armenia and regional interrelations.
He attached importance to the fact that EU member, Cyprus, standing for the priority of the principle of territorial integrity, nevertheless, expressed readiness to support the Nagorno Karabakh people in exercise of the right of self-determination.
According to the speaker, it is important that three states – Armenia, Cyprus and Greece – clarified their positions on Turkey’s policy.
“Turkey obviously carried out blackmail policy, and the heads of all three states condemned Turkey’s position,” he said.
Minasyan expressed the hope that the Armenia-Greece-Cyprus cooperation will advance and develop within international instances and will come as a counterbalance against Turkey-Azerbaijan tandem.