Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Դավութօղլուի ելույթը
«Իսկապես տարօրինակ է, որ Թուրքիայի բարձրաստիճան չինովնիկն է խոսում օկուպացիայի մասին, այն դեպքում, երբ Կիպրոսի Հանրապետության տարածքի 40 տոկոսի օկուպացիայի հեղինակը հենց Թուրքիան է։ ԵԽԽՎ-ում այդ ելույթը բացահայտ աջակցություն էր Ադրբեջանի ռազմատենչ քարոզչական քաղաքականությանը և դատապարտելի պետք է լինի միջազգային բոլոր ատյանների կողմից»,- անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի՝ ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ հնչեցրած հայտարարությանը՝ Aysor.am-ին ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանը։
Նրա խոսքերով, խաղաղության և բարիդրացիական հարաբերությունների պատրաստակամության շինծու քողի տակ Դավութօղլուն առիթը բաց չթողեց հանիրավի անդրադառնալու և յուրովի մեկնաբանելու ղարաբաղյան խնդիրը. հարց, որի կարգավորումը որևէ կապ չունի, չի կարող ունենալ և չպետք է ունենա Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների որակի և ընթացքի հետ։
Պատգամավորն ընդգծեց, որ ԵԽԽՎ-ն` որպես մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հետամուտ կառույց, Դավութօղլուից պետք է ակնկալեր վերջինիս դիրքորոշումը` կոնֆլիկտային սուբյեկտներում բնակվող ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի և կենսական այլ ազատությունների և հնարավորությունների մասին։
«Իսկ Թուրքիան` իր իսկ ստորագրած արձանագրությունների ճակատագիրը թող չկապի որևէ այլ հանգամանքների հետ և թող մեղավորներին փնտրի միայն իր քաղաքական համակարգում»,- ասաց խորհրդարանականը:

Артак Закарян: Выступление Давудоглу достойно осуждения
«Странно, когда высокопоставленный чиновник Турции говорит об оккупации, ВТО время, как автором оккупации 40% территории Кипра является именно Турция. Выступление главы МИД Турции Ахмеда Давудоглу в ПАСЕ является открытой поддержкой воинственной риторике Азербайджана, и должно быть осуждено всеми международными структурами», - сказал корреспонденту Aysor.am депутат парламента Армении, член Республиканской партии Артак Закарян.
По его словам, под искусственной ширмой миролюбия и готовности к добрососедским отношениям Давудоглу не упустил случая, чтобы по-своему прокомментировать карабахский вопрос.
«Этот вопрос не имеет никакой связи, не может и не должен иметь связи с качеством и процессом армяно-турецких отношений», - отметил А.Закарян.
«Пусть Турция не связывает судьбу армяно-турецких протоколов с какими-то факторами. Эта страна должна искать виновных в собственной политической системе», - отметил парламентарий.