DDoS  տիպի հարձակում «7or.am»-ի վրա
Այս մասին Aysor-ի թղթակցին տեղեկացրեց կայքի խմբագիր Անդրանիկ Թևանյանը: Նա նշեց, որ հայտնի չէ, թե որ երկրից է եղել հարձակումը, քանի որ վերլուծության արդյունքները դեռևս պատրաստ չեն: Ըստ խմբագրի` այժմ փորձարկումներ են արվում, քանի որ հաքերները կոտրել են կայքի սերվերը:
Նշենք, որ կայքն օգտվում է ADC ընկերության հոսթինգային ծառայություններից: Ընկերությունից Aysor-ի թղթակցին տեղեկացրին, որ վնասվել է միայն www.7or.am-ը` հավանաբար ենթարկվելով DDoS հարձակման:
Ընկերության աշխատակիցներից Վահեի խոսքերով` DDoS (Dstribute Dine of Service) հարձակման դեպքում կայքի սերվերին ուղարկվում են հազարավոր հարցումներ, ինչի արդյունքում այն ծանրաբեռնվում է ու չի դիմանում:
«Կայքերն իրարից առանձնացված են ու յուրաքանչյուրն իր վիրտուալ սերվերի մեջ է, այնպես որ DDoS հարձակման դեպքում պարտադիր չէ, որ բոլոր կայքերը վնասվեին: Մենք էլ չգիտենք, թե հարձակումը որտեղից է եղել»,- ասաց Վահեն:
Նշենք, որ DDoS (Dstribute Dine of Service) արտահայտությունը նշանակում է ցույց տալ առաջին էջի այցերը (սերվերի այցը), որոնք մեկ կետից չեն լինում և խոչնդոտում են սերվերի բնականոն աշխատանքին:
«Կարծում եմ, որ կոտրված կայքի դեպքում աշխատել է 1000-ի ավել հարցման տարբերակը: Միջազգային խոշոր կայքերը 1 սերվերի վրա չեն տեղակայված, բաշխված են, ինչը թույլ է տալիս մեկի փչանալու դեպքում մյուսն աշխատեցնել: Ցավոք, ՀՀ-ում դժվար թե որևէ մեկն ունենա մեկ սերվերի վրա չտեղակայվելու նման հնարավորություն, քանի որ դա լուրջ ֆինանսի խնդիր է»,- ասաց ADC աշխատակիցը:

Сайт www.7or.am подвергся DDoS атаке
Информационный сайт www.7or.am подвергся 28-го января в 10:00 вечера хакерской атаке. Об этом корреспонденту Aysor сообщил редактор сайта Андраник Теванян.
По словам А.Теваняна, пока не ясно из какой страны осуществлялась атака, поскольку не готовы результаты анализа. А.Теванян сообщил, что на данный момент проходят испытания, поскольку хакеры взломали сервер сайта.
Отметим, что сайт пользуется хостинговыми услугами компании ADC. Как сообщили в компании, поврежден только сайт www.7or.am, который скорее всего, подвергся DDoS атаке, во время которой на сервер сайта посылаются тысячи запросов.
Большой наплыв пользователей привел к превышению допустимой нагрузки на сервер и в результате –срыву его работы.
«Сайты отделены друг от друга и находятся на различных виртуальных серверах, тем самым, в случае атаки DDoS сокращается риск повреждения всех сайтов. Мы пока не знаем, откуда выполнялась эта атака», - уточнил один из сотрудников компании ADC.
Отметим, что выражение DDoS (Dstribute Dine of Service) означает одновременную атаку на систему с большого числа компьютеров с целью вывести её из строя, то есть создание таких условий, при которых пользователи системы не могут получить доступ к предоставляемым системой ресурсам.
«Думаю, что в случае взлома сайта «7or.am» сработал вариант отправки более 1000 запросов. Международные крупные сайты, как правило, не размещаются на 1 сервере, они распределяются, что позволяет работать остальным в случае вывода из строя одного сайта. К сожалению, в Армении вряд ли кто-то имеет подобную возможность размещения, поскольку это связано с серьезными финансовыми затратами», - сказал сотрудник компании ADC.