Երևանի մետրոպոլիտենի անվտանգությունը խստացվել է
Կ. Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենը մշտապես եղել է անվտանգության խիստ վերահսկողության տակ, իսկ Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո անվտանգության ապահովման ռեժիմն ավելի է խստացվել: Aysor-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Մետրոպոլիտենի ոստիկանության պետ Աշոտ Ղամբարյանը:
«Մետրոպոլիտենը համարվում է Հանրապետությունում կարևորությամբ երկրորդ օբյեկտը, իսկ այդ դեպքից հետո մենք ավելի մեծ հսկողություն ենք սահմանել, լրացուցիչ ուժերով ենք արդեն աշխատում` դեռ մինչև հատուկ հրահանգը: Անվտանգության ապահովման ուղղությամբ տարբեր միջոցներ են իրականացվում, և մենք առաջընթացի տարբերակներ ունենք»,- ասաց ոստիկանապետը:
Ըստ մեր զրուցակցի` սահմանված է մետրոպոլիտենի հատուկ հսկողություն, որն իրականացվում է նաև տեսախցիկներով: Ա. Ղամբարյանը բացառեց, որ մետրոյի որևէ կայարանում բացակայեն ոստիկանության աշխատակիցները:
«Ամենաքիչը 2-3 աշխատակից նույնիսկ երեկոյան ժամերին հսկողություն են իրականացնում, մեկը` մուտքի մոտ, մյուսները` կառամատույցի»,- վստահեցրեց նա` շեշտելով, որ ոստիկաններին շուրջօրյա օգնում են նաև տեղադրված տեսախցիկները:
Աշոտ Ղամբարյանը տեղեկացրեց նաև, որ անվտանգության կատարելագործման նպատակով Մետրոպոլիտենը դիմել է Երևանի քաղաքապետարան` խնդրելով նոր սարքավորումներ և լրացուցիչ միջոցներ:

В Ереванском метрополитене усилен режим безопасности
После теракта в московском аэропорту «Домодедово» в Ереванском метрополитене имени Карена Демирчяна усилен режим безопасности, сообщил корреспонденту Aysor начальник полиции метрополитена Ашот Гамбарян.
Как отметил А.Гамбарян, режим безопасности в метрополитене всегда был на надлежащем уровне.
«Метрополитен считается вторым по важности объектом в республике, а после теракта в московском аэропорту, мы установили более строгий контроль и привлекли к работе дополнительные силы, еще до получения специальных инструкций», - сказал начальник полиции.
По его словам, в метрополитене установлен специальный контроль, который осуществляется также посредством камер видеонаблюдения. А.Гамбарян исключил отсутствие сотрудников полиции на какой-либо из станций метрополитена.
«Минимум 2-3 сотрудника осуществляют контроль даже в вечерние часы, один у входа в метрополитен, а другие – на перроне», - заверил А.Гамбарян. По его словам, полицейским в этом деле помогают также установленные камеры наблюдения.
А.Гамбарян сообщил, что с целью усовершенствования безопасности руководство метрополитена обратилось в мэрию Еревана с просьбой предоставить новое оборудование и дополнительные средства.