Մ. Մինասյան. «Մենք միայն ճգնաժամի անկումն ենք հաղթահարել»
Այսօր ՀՀԿ պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանը և Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը բանավիճեցին մաքսային արժեքի թանկացման և չթանկացման շուրջ:
Հիշեցնենք, որ տոնավաճառների առևտրականները բողոքում են «մաքսազերծման կրկնակի թանկացման դեմ (4 դոլար/կգ-ի փոխարեն այս տարվանից 8 դոլար/կգ)», իսկ ՊԵԿ-ը և բեռնափոխադրող ընկերությունները պնդում են, որ թանկացել են բեռների փոխադրման ծախսերը:
Վ. Սաֆարյանը հայտարարեց, թե նախ հարկավոր էր հարկային արտոնություններ սահմանել` արտասահմանում հայ գործարարները սպասում են, որ այստեղ արտադրություն հիմնեն:
«Ես կողմ եմ, որ տեղական արտադրությունն ավելանա: Այժմ 3.7 անգամից ավելի քիչ արտահանում ենք, քան` ներմուծում», - ասաց Վ. Սաֆարյանը` նշելով, որ կառավարությունը մշակում է արտահանման խթանման հայեցակարգ:
Մկրտիչ Մինասյանի խոսքով` ներմուծողների համար ստեղծված մաքսային խոչընդոտները կնպաստեն տեղական արտադրության զարգացմանը: Նա նաև նշեց, որ հարկավոր է հատուկ ուշադրություն դարձնել գյուղատնտեսությանը և խթանել այդ ոլորտի զարգացումը: Ըստ նրա, գնաճը հիմնականում կարգավորում են բանկերը, որոնք սակայն չեն կարող գնաճը կանխել առանց պետական միջամտության:
«Ինչքան էլ ասենք, որ ճգնաժամը հաղթահարված է, բայց մենք միայն ճգնաժամի անկումն ենք հաղթահարել: Մեր հիմնական խնդիրը պետք է լինի այն, որ տնտեսության զարգացման միտումները գերազանցեն գնաճը»,- ասաց Մ. Մինասյանը:

Тенденции роста экономики должны опережать спад – М.Минасян
Сегодня представитель Республиканской партии Армении Мкртич Минасян и председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян обсудили в ходе пресс-конференции экономическую ситуацию в стране и повышение таможенных выплат.
Напомним, что торговцы ярмарок протестовали против двойного повышения тарифов на растаможку (с начала года 8 долларов/кг вместо 4 долларов за 1 кг), а Комитет государственных доходов и грузоперевозчики утверждают, что это связано с увеличением затрат на перевозку грузов.
В.Сафарян заявил, что, прежде всего, необходимо установить таможенные льготы, поскольку армянские предприниматели за рубежом ожидают момента организации бизнеса и создания производства на родине.
«Я выступаю за увеличение местного производства. Сейчас в Армении доля экспорта в 3.7 раза меньше, чем доля импорта», - сказал В.Сафарян, отметив, что правительство разрабатывает концепцию стимулирования экспорта.
По мнению М.Минасяна, созданные для импортеров таможенные препятствия посодействуют развитию местного производства. Депутат отметил, что необходимо уделить особое внимание сфере сельского хозяйства и стимулировать развитие этой отрасли.
Как отметил М.Минасян, инфляция в основном регулируется банками, которые, тем не менее, не могут предотвратить ее без государственного вмешательства.
«Сколько бы мы не заявляли, что кризис преодолен, на самом деле, мы лишь преодолели спад. Наша главная задача должна состоять в том, чтобы тенденции роста экономики должны опережать ее спад», - сказал М.Минасян.