Հայաստանը ողջունում է Հարավային Սուդանում անցկացված հանրաքվեն
«Հայաստանը ողջունում է Հարավային Սուդանում անցկացված հանրաքվեն: Հանրաքվեի հրապարակված նախնական արդյունքները, որոնք վստահաբար էապես չեն տարբերվելու վերջնականից, ևս մեկ անգամ ամրագրեցին, որ ազատ ինքնորոշումը յուրաքանչյուր ժողովրդի անքակտելի իրավունքն է», - հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` «Արմենպրես» գործակալության խնդրանքով մեկնաբանելով Հարավային Սուդանում կայացած հանրաքվեի նախնական արդյունքները:
Նախարարը նշել է, որ Հարավային Սուդանի բնակչության այս ընտրությունը արդեն շուրջ 60 տարի՝ ՄԱԿ-ի ստեղծումից ի վեր, տեղի ունեցող «ինքնորոշման իրավունքի հաղթարշավի ամենաթարմ օրինակն է և առկա խնդիրները լուծելու ճիշտ ճանապարհ, որը միանշանակ ողջունվում է միջազգային հանրության կողմից»:
«Հուսով ենք, որ իր կամարտահայտությամբ ընտրելով սեփական ճակատագիրը տնօրինելու ուղին` Հարավային Սուդանը հաջողության կհասնի անկախ պետականության հաստատման և կայացման գործում», - ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Armenia welcomes South Sudan referendum
“Armenia welcomes the South Sudan referendum. The preliminary results of the referendum, which no doubt will not differ from the final results, again stipulated that free self-determination is the indivisible right of every people,” Foreign Minister Edward Nalbandian told the Armenpress news agency, commenting upon the preliminary results of the South Sudan referendum.
According to the Minister, this choice by the South Sudan people is “the latest example of triumph of the self-determination right and a right way of solving current problems” over 60 years, since the establishment of UN.
“We hope South Sudan, choosing the way of mastering its own fate, will succeed in establishment of independent statehood,” Edward Nalbandian said.