Հարցում. Առաջատար են ՀՀԿ-ն և ԲՀԿ-ն
Խորհրդարանական ընտրություններից 2-3 ամիս առաջ միայն հնարավոր է հասարակական կարծիքի մոբիլիզացում: Այս մասին ասուլիսում ասաց Սոցիոլոգների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Գևորգ Պողոսյանը` ներկայացնելով սոցհարցումների արդյունքում ստացված կուսակցությունների վարկանիշն ընտրություններից առաջ:
Գ. Պողոսյանը նշեց, որ այսօր աչքի է ընկնում 3-4 կուսակցություն: Բարձր ցուցանիշով առաջատար են Հանրապետական և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունները, ապա մեծ տարբերությամբ և ցածր ցուցանիշով` Դաշնակցությունը, ՀԱԿ-ը և, վերջին շրջանում, նաև «Ժողովրդական» կուսակցությունը: Սոցիոլոգի խոսքերով` երկու առաջնորդ կուսակցություն կա և երեք «երկրորդ կարգի» կուսակցություն, իսկ մնացյալները դեռ չեն երևում:
Սակայն, ինչպես ասաց մասնագետը, ընտրություններից առաջ կարելի է սպասել մեծ փոփոխություններ, որը կապված է երկրի` ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին իրավիճակի հետ:
«Ընտրողի համար միևնույն է ընտրվում է Հանրապետականը, Դաշնակցությունը թե մեկ այլ կուսակցություն: Կարևոր է, որ ընտրողն ապրի նորմալ երկրում, որտեղ չեն ոտնահարվի մարդու իրավունքները, կոռուպցիա չի լինի և այլն»,- ասաց բանախոսը:
Ընտրությունների արդյունքները, ըստ Գ. Պողոսյանի, կախված են նաև, թե կուսակցություններն ինչպիսի դաշինքներ կկազմեն, հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններն ինչպիսի զարգացում կունենան:
Նշենք, որ դեկտեմբեր-հունվար ամիսներին անցկացված սոցիոլոգիական հարցման պատվիրատուն եվրոպական կազմակերպություն է, որի անվանումը բանախոսը չնշեց: Հարցմանը մասնակցել է 1000 հոգի:

Соцопрос: Лидируют РПА и партия «Процветающая Армения»
Мобилизация общественного мнения возможна за 2-3 месяца перед выборами, заявил сегодня журналистам председатель Армянской ассоциации социологов Геворк Погосян, представляя результаты соцопроса относительно рейтинга политических сил перед парламентскими выборами.
Г.Погосян отметил, что сегодня бросаются в глаза 3-4 партии. Лидерами по рейтингу являются Республиканская партия Армении и «Процветающая Армения». За ними с большим отрывом и низким показателем следуют АРФ «Дашнакцутюн», «Армянский национальный конгресс», а также Народная партия. По словам социолога, на данный момент есть два лидера и три партии «второго эшелона», а остальные политические силы пока не просматриваются.
Как сообщил эксперт, перед выборами можно ожидать больших изменений, которые будут обусловлены как внутренней, так и внешней ситуацией.
«Для избирателя все равно кто будет избран, Республиканская партия Армении, АРФ «Дашнакцутюн» или какая-либо другая политическая сила. Важно, чтобы избиратель жил в нормальной стране, где соблюдаются права человека и нет коррупции», - сказал социолог.
По его словам, результаты выборов связаны также с тем, какие союзы создадут партии, какие развития будут в армяно-турецких отношениях и урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Отметим, что заказчиком проведенного в январе-феврале социологического опроса является европейская организация, имя которой Г.Погосян предпочел не называть. В соцопросе участвовали 1000 респондентов.