Եվրոպան շոյեց Թուրքիային` ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողով ստեղծելով
«Ես կարծում եմ, որ մեր ԵԽԽՎ պատվիրակությունը լավ, ակտիվ աշխատում է, իսկ թուրքական ենթահանձնաժողովի ստեղծումը կապում եմ Թուրքիայի վարած քաղաքականության հետ»,- այս մասին այսօր հրավիրած ասուլիսում կարծիք հայտնեց ՀՀԿ խոսնակ, ՀՀ ԱԺ Հանրապետական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով` Եվրոպան, չընդունելով Թուրքիային Եվրամիություն, այսպես ասած, «վախենում է», որ Թուրքիան գնա մահմեդական աշխարհ:
Շարմազանովը օրինակ բերեց բազմաթիվ սոցհարցումներից մեկը, որով Թուրքիայում այսօր 45 տոկոսից ավել վարկանիշը Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանն է:
«Հաշվի առնելով այս հանգամանքն ու դեպի մահմեդական աշխարհ գնալու նրանց իրականացրած քաղաքականությունը` Եվրոպան Թուրքիային շոյելու համար թույլ տվեց այդ ենթահանձնաժողովի ստեղծումը: Սա ավելի շատ դեկլարատիվ քայլ է, քան իրական գործ»,- մեկնաբանեց նա:
Սակայն, ըստ խմբակցության քարտուղարի, Եվրոպական երկրներից նույն Ֆրանսիան իր համանախագահի շուրթերով բազմաթիվ անգամ ասել է, որ «թույլ չի տա հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտում այլ հարթակ լինի»:

Европа пытается приласкать Турцию – Эдуард Шармазанов
«Я считаю, что армянская делегация в ПАСЕ хорошо и активно работает, а создание турецкой подкомиссии я связываю просто с проводимой Турцией политикой», - такое мнение высказал сегодня журналистам секретарь фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
По его словам, Европа, не принимая Турцию в ЕС, испытывает опасения, что Турция может примкнуть к исламскому миру. Э.Шармазанов привел в пример данные одного из многочисленных социальных опросов, согласно которым сегодня в Турции более 45% рейтинга имеет партия Реджепа Таийпа Эрдогана «Справедливость и развитие».
«Учитывая данное обстоятельство, и турецкую политику в отношении исламского мира, Европа, пытаясь приласкать Турцию, позволила создать эту подкомиссию. Это больше декларативный шаг, чем реальное дело», - отметил Э.Шармазанов.
По словам представителя РПА, та же Франция из стран-членов ЕС устами своего сопредседателя в МГ ОБСЕ многократно заявляла, «что не позволит, чтобы в армяно-азербайджанском конфликте присутствовала другая площадка».