Շարմազանով. Թուրքիայի փորձերը ձախողվելու են
Այսօր հրավիրած ասուլիսում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խոսնակ, ՀՀ ԱԺ հանրապետական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ տարին բուռն սկսվեց թե՛ Հայաստան-Թուրքիա, թե՛ ղարաբաղա-ադրբեջանական կոնֆլիկտի տեսանկյունից:
«Չավուշօղլուին հաջողվեց ԵԽԽՎ-ում ստեղծել ենթահանձնաժողով, որը երբեք չի կարող դեր ունենալ ԼՂՀ կարգավորման գործում, քանի որ բազմաթիվ անգամ նշվել է հայկական կողմից, որ Մինսկի խմբի ձևաչափից դուրս որևէ այլ բանակցության տարբերակ չի կարող լինել»,- ասաց Է.Շարմազանովը:
Նրա խոսքով` Թուրքիան ընտրություններից առաջ փորձում է ազգայնական տրամադրություն սերմանելով`ուժն ու դերակատարումը ձեռքը վերցնել, սակայն որպես միջնորդ` բանակցության մեջ մտնելու Թուրքիայի բոլոր փորձերը ձախողվելու են:
«ԼՂՀ-ի հետ կապված մեր դիրքորոշումը հստակ է: Այս մասին ՀՀ նախագահն ասել է նաև «Էխո Մոսկվի» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում: Նա ևս մեկ անգամ ասել է, որ խնդրի լուծման միակ ճանապարհը կամ նոր հանրաքվեն է, կամ էլ1991թ. հանրաքվեի ճանաչումը»,-ասաց Է.Շարմազանովը:

Sharmazanov: Turkey’s attempts doomed to failure
Spokesman for RPA, Secretary of RPA parliamentary faction Eduard Sharmazanov told reporters on January 31 that the start of year 2011 was active in the aspect of Armenia-Turkey relations and Karabakh-Azerbaijan conflict.
“Cavusoglu managed to create a subcommittee at PACE, which, however, cannot play a role in the Nagorno Karabakh settlement since the Armenian side has repeatedly said that negotiations should proceed within OSCE Minsk Group only,” Sharmazanov said.
In his words, on the threshold of the elections Turkey tries to assume force and role by seeding nationalist moods but Turkey’s all attempts are doomed to failure.
“Our position on NKR is exact. Armenian President stressed it in his interview to the Ekho Moskvy Russian radio station. He reiterated that the only way of solving the problem is to hold a new referendum or to recognize the results of the 1991 referendum,” parliamentarian said.