Շարմազանով. Թուրքիայի փորձերը ձախողվելու են
Այսօր հրավիրած ասուլիսում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խոսնակ, ՀՀ ԱԺ հանրապետական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ տարին բուռն սկսվեց թե՛ Հայաստան-Թուրքիա, թե՛ ղարաբաղա-ադրբեջանական կոնֆլիկտի տեսանկյունից:
«Չավուշօղլուին հաջողվեց ԵԽԽՎ-ում ստեղծել ենթահանձնաժողով, որը երբեք չի կարող դեր ունենալ ԼՂՀ կարգավորման գործում, քանի որ բազմաթիվ անգամ նշվել է հայկական կողմից, որ Մինսկի խմբի ձևաչափից դուրս որևէ այլ բանակցության տարբերակ չի կարող լինել»,- ասաց Է.Շարմազանովը:
Նրա խոսքով` Թուրքիան ընտրություններից առաջ փորձում է ազգայնական տրամադրություն սերմանելով`ուժն ու դերակատարումը ձեռքը վերցնել, սակայն որպես միջնորդ` բանակցության մեջ մտնելու Թուրքիայի բոլոր փորձերը ձախողվելու են:
«ԼՂՀ-ի հետ կապված մեր դիրքորոշումը հստակ է: Այս մասին ՀՀ նախագահն ասել է նաև «Էխո Մոսկվի» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում: Նա ևս մեկ անգամ ասել է, որ խնդրի լուծման միակ ճանապարհը կամ նոր հանրաքվեն է, կամ էլ1991թ. հանրաքվեի ճանաչումը»,-ասաց Է.Շարմազանովը:

Попытки Турции выступить в качестве посредника – провалятся
Нынешний год начался бурно как с точки зрения отношений Армения-Турция, так и в контексте процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявил сегодня журналистам секретарь фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
«Чавушоглу удалось создать в ПАСЕ подкомиссию, которая никогда не может сыграть какую-либо роль в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, поскольку как неоднократно отмечала армянская сторона, никаких переговоров вне формата Минской группы ОБСЕ быть не может», - сказал Э.Шармазанов.
По его словам, Турция до выборов пытается посредством разжигания националистических настроений, взять в свои руки инициативу, однако все попытки турецкой стороны выступить в качестве посредника в переговорах провалятся.
«У нас есть четкая позиция по карабахскому урегулированию. Об этом президент Армении заявил также в интервью радиостанции «Эхо Москвы». Серж Саргсян вновь подчеркнул, что единственным путем решения вопроса НК является или проведение нового референдума, или признание итогов референдума 1991 года», - отметил Э.Шармазанов.