Google-ի մենեջեր. Ես եմ կազմակերպել Եգիպտոսի խռովությունները
Google-ի մերձավորարևելյան մասնաճյուղի թոփ-մենեջեր Վաել Գոնիմը, ում ձերբակալել էին Եգիպտոսում մասսայական ելույթներ կազմակերպելու կասկածանքով, խոստովանել է ընդդիմության հետ իր կապի մասին: Այս մասին տեղեկացնում է «The Jerusalem Post»-ը:
Գոնիմը ձերբակալվել էր հունվարի վերջին ու 12 ժամ մնացել կալանքի տակ: Փետրվարի 7-ին ազատ արձկվելուց հետո` նա հեռուստաընկերություններից մեկին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ իրականում Facebook սոցիալական ցանցում խումբ է ստեղծել և եգիպտացիներին կոչ արել դուրս գալ փողոց:
Խոսելով կալանավայրում անցկացրած ժամերի մասին` նա ասել է, որ խցում, հիմնականում, եղել է աչքերը կապած վիճակում և զրկված է եղել հարազատների հետ կապ հաստատելու հնարավորությունից: Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ քննիչները իր հետ հարգալից են վարվել, ու խոշտանգման չեն ենթարկել:
Նշենք, որ Եգիպտոսում Գոնիմի ազատ արձակումը համարում են իշխանության բարի կամքի դրսևորում:
Հիշեցնենք, որ Եգիպտոսում ժողովրդական անկարգությունները սկսվել են հունվարի 25-ից: Նախագահ Մուբարաքի հրաժարականը պահանջող հազարավոր եգիպտացիներ իրենց գործողությունները կազմակերպել էին համացանցի միջոցով` Facebook-ի և Twitter-ի օգնությամբ:

Топ-менеджер Google признался в организации волнений в Египте
Топ-менеджер ближневосточного отделения Google Ваэль Гоним, задержанный по подозрению в организации массовых выступлений в Египте, признался в содействии оппозиции. Об этом 8 февраля пишет The Jerusalem Post.
Гоним был задержан в конце января и провел под стражей 12 суток. О его освобождении стало известно в понедельник, 7 февраля. Вскоре после выхода на свободу в телеинтервью менеджер объявил, что действительно создал в социальной сети Facebook страницу, призывавшую египтян выходить на улицы.
Рассказывая об условиях содержания под стражей Ваэль Гоним сообщил, что все время в заключении он провел с завязанными глазами. Кроме того, ему ни разу не было позволено связаться с родственниками. В то же время, Гоним подчеркнул, что следователи обходились с ним уважительно, и что пыткам он не подвергался.
Освобождение Гонима многие в Египте рассматривают как жест доброй воли со стороны властей, которые пообещали отпустить из тюрем людей, принимавших участие в массовых выступлениях оппозиции.
Народные волнения и беспорядки в Египте начались 25 января. Сотни тысяч людей, выходивших на улицы египетских городов, организовывали свои действия через интернет, главным образом, с помощью Facebook и Twitter. Протестующие требовали немедленной отставки президента Хосни Мубарака и демократизации политической жизни.