Վրաստանում և ՀՀ-ում գնաճի դեմ կպայքարեն սոցիալական փաթեթներով
«Վրաստանում և Հայաստանում գնաճն այս տարվա մարտահրավերներից մեկն է: Աշխարհը չի առաջարկել արդյունավետ գործիքներ, որոնք թույլ կտան մեղմել բարձր գնաճային ճնշումները, որ գալիս են մեր երկրի վրա: Սա հայկական և վրացական ֆենոմեն չէ, այլ պայմանավորված է համաշխարհային շուկաներում ստեղծված վիճակով»,- այսօր Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետների համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը կիրառում է գնաճի դեմ պայքարի ավանդական գործիքները, նաև սոցիալական փաթեթներ է կիրառում, մասնավորապես` 2010 թ. գազի սակագների բարձրացումից հետո բարձրացվել են սոցիալական նպաստները, որ ստանում են 105 հզ. ընտանիքներ, իսկ նոյեմբերից բարձրացվել են կենսաթոշակները:
«Այս երկու փոփոխությունների նպատակն էր պաշտպանել սոցիալական անապահով խավին»,- նշեց Տ. Սարգսյանը` միաժամանակ տեղեկացնելով, որ 2011 թ-ին սոցիալական սուբսիդիաներ են տրամադրվելու գյուղացիական տնտեսություններին` գարնանացանն իրականացնելու համար. «Նպատակն է էժանացնել սերմացուի գինը»:
Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին հայտնեց, որ նման ծրագրեր կան նաև Վրաստանում, իսկ հունվար-փետրվար ամիսներին բնակչությանը տրամադրվելու են էլեկտրաէներգիայի և ապրանքների վաուչերներ:
Անդրադառնալով սահմանի ընդհանուր կառավարման խնդրին, Ն. Գիլաուրին նշեց, որ հարցի շուրջ քաղաքական համաձայնությունը կա: Նրա խոսքերով` անցած տարի հունիսի 1-ից Վրաստանը նման փորձ ունի Թուրքիայի հետ, ինչը կնպաստի ՀՀ հետ աշխատանքների դյուրինացմանը:
Տ. Սարգսյանի համաձայն` 2011 թ. հունվարի 1-ից Հայաստանում գործում է երրորդ անձանց ռիսկերի պարտադիր ապահովագրությունը և հայ-վրացական սահմանը հատելիս վրացի վարորդները պետք է ձեռքբերեն ապահովագրություն: Ըստ ՀՀ վարչապետի` հունվարի 1-ից նոր կարգ է գործում նաև Վրաստանում. տվյալ պահին բեռ ունեցող բեռնատարները պետք է վճարումներ կատարեն ճանապարհների պահպանման համար. «Գործառություններն այնպես են կազմված, որ տնտեսվարողների և քաղաքացիների համար անհարմարությունները հասցնենք նվազագույնի: Պայմանավորվել ենք, որ ֆինանսական ծախսատարության պարիտետը երկկողմանի պահպանվի»:

Армения и Грузия используют в борьбе с инфляцией соцпакеты
«Инфляция является сегодня одним из вызовов как в Армении, так и в Грузии. В мире пока нет эффективных инструментов, позволяющих смягчить инфляционное давление, присутствующее в нашей стране. Это – не армянский или грузинский феномен, инфляция обусловлена ситуацией на международных рынках», - заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе совместной пресс-конференции с грузинским коллегой.
Т.Саркисян отметил, что правительство Армении использует в борьбе с инфляцией традиционные инструменты, в том числе и социальные пакеты. В частности, в 2010 году после повышения тарифов на газ был увеличен размер социальных пособий, которые получают порядка 105 тысяч семей, а в ноябре были повышены пенсии.
«Цель этих изменений – защитить социально-необеспеченные слои населения», - отметил Т.Саркисян. Он сообщил, что в 2011 году социальные субсидии будут предоставляться крестьянским хозяйствам для реализации весеннего посева и снижения цен на семена.
Премьер-министр Грузии Ника Гилаури в свою очередь отметил, что аналогичные программы реализуются также в Грузии, в январе-феврале населению страны будут предоставлены ваучеры на электроэнергию и товары.
Обратившись к вопросу общего управления границей, Н.Гилаури отметил, что по этому вопросу достигнуто политическое соглашение. По его словам, с 1-го июня прошлого года у Грузии уже есть такой опыт с Турцией, что облегчит процесс работ с Арменией.
По словам Т.Саркисяна, в Армении с 1-го января 2011 года действует обязательное страхование автогражданской ответственности и при пересечении армяно-грузинской границы грузинские водители должны приобретать пакет ОСАГО. Как отметил премьер-министр Армении, с 1-го января грузинская сторона ввела сбор за пользование автодорогами при перевозке через территорию страны транзитных грузов.
«Процедуры будут организованы таким образом, чтобы свести к минимуму неудобства для хозяйствующих субъектов и граждан. Мы договорились, что паритет финансовых затрат будут двухсторонне сохраняться», - отметил Т.Саркисян.