Բողոքի ակցիաներ Նոյեմբերյանում և Բագրատաշենում
Այսօր առավոտյան «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավորներ Ստեփան Սաֆարյանն ու Արմեն Մարտիրոսյանը Տավուշի մարզի մի շարք գյուղերից հավաքված վրացական պետհամարանիշերով մեքենաների վարորդների հետ միասին շարժվեցին դեպի Նոյեմբերյան: Այստեղ նրանց միացան տեղացի վարորդները և անցկացվեց կարճատև հանրահավաք, որի ընթացքում ներկայացվեց Շիրակի և Լոռու մարզի վարորդների պահանջագիրը, որին միացան նաև տավուշցի վարորդները:
Կուսակցության լրատվական ծառայության հաղորդմամբ` բողոքի ակցիայի մասնակից շուրջ 50 մեքենաների շարասյունը ուղևորվեց դեպի Բագրատաշեն: Նրանց միացան նաև Նոյեմբերյան-Բագրատաշեն ճանապարհի վրայի մի քանի գյուղերի վարորդներ և ի վերջո շուրջ 80 մեքենա հասավ Բագրատաշեն:
Բագրատաշենում տեղի ունեցավ ևս մեկ հանրահավաք, որից հետո պատգամավորները վարորդների անունից հանդիպեցին Բագրատաշենի մաքսակետի պետ Կարեն Գրիգորյանի, ինչպես նաև Գուգարքի մաքային վարչության պետ Հովհաննես Աբովյանի հետ, ում փոխանցեցին վարորդների` 4 կետերից բաղկացած պահանջագիրը: Հ. Աբովյանը տեղեկացրեց, որ օրերս փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է ավտոմեքենաների ներմուծման մաքսադրույքի հնարավոր նվազեցման խնդիրը, ինչպես նաև նոր օրենքի կիրառումից տուժած վարորդներին անտոկոս վարկեր տրամադրելու առաջարկներ: Այս հարցերը գործադիրի օրակարգում են և Կառավարության վաղվա նիստում քննարկվելու են:
Պատգամավորները տեղեկացրեցին հանրահավաքի մասնակիցներին, որ վաղը, փետրվարի 17-ին Կառավարության շենքի առջև տեղի կունենա Շիրակի, Լոռու և Տավուշի մարզերի վրացական համարանիշերով (չմաքսազերծված) ավտոմեքենաների վարորդների բողոքի ակցիա, որին սատարում է «Ժառանգություն» կուսակցությունը, և կոչ արեցին բոլոր վարորդներին ակտիվորեն մասնակցել այդ միջոցառմանը:

Протест водителей Армении против таможенных тарифов набирает силу
Сегодня водители транспортных средств с грузинскими государственными номерными знаками из ряда сел Тавушской области организовали очередную акцию протеста, в которой участвовали также депутаты парламентской фракции «Наследие» Степан Сафарян и Армен Мартиросян.
Авто-марш двинулся в направлении Ноемберяна, где к нему присоединились местные водители. В ходе митинга в Ноемберяне были представлены требования водителей Ширакской и Лорийской областей, к которым присоединились также водители Тавуша.
Как сообщает пресс-служба партии «Наследие», автоколонна из 50 машин – участников акции протеста направилась к контрольно-пропускному пункту «Баграташен». К участникам марша присоединились также водители нескольких сел по трассе Ноемберян-Баграташен, в результате чего к КПП «Баграташен» прибыла автоколонна из 80 машин.
Здесь состоялся еще один митинг, после чего депутаты от имени водителей встретились с руководителем таможенного пункта Баграташен Кареном Григоряном и начальником таможенного управления Гугарка Ованнесом Абовяном, передав им ультиматум водителей из 4-х пунктов.
Ов.Абовян сообщил, что на днях у вице-премьера Армена Геворкяна состоялось совещание, на котором был обсужден вопрос возможного снижения таможенной ставки на импорт автомашин, а также предложение по предоставлению беспроцентных кредитов водителям, пострадавшим от применения нового закона. По его словам, эти вопросы находятся в центре внимания исполнительной власти и будут обсуждены на завтрашнем заседании правительства.
Отметим, что завтра водители с грузинскими государственными номерными знаками из Ширака, Лори и Тавуша проведут акцию протеста перед зданием правительства Армении. Они призвали всех владельцев автотранспортных средств к активному участию в мероприятии.