Ամերիկամետի անկում` ի հաշիվ Իրանի նշանակության բարձրացման
«Հեղափոխությունները, որոնք տեղի են ունենում Միջին Արևելքում, նման չեն Իրանում տեղի ունեցած հեղափոխությանը: Այս պարագայում Թուրքիան է հանդես գալիս որպես այդ արաբական պետությունների մոդել, և նրանք կշարժվեն հենց այդ ուղղով»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար, քաղաքական վերլուծաբան Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Այսօր ԵՊՀ-ում կազմակերպված «Իրանի Իսլամական հեղափոխությունը համեմատական կոնտեքստում» թեմայով միջազգային գիտաժողովի ժամանակ Ռիչարդ Կիրակոսյանը նաև նշեց, որ Միջին Արևելքում հենց ամերիկամետ իշխանություններն են անկում ապրում, և Իրանն արդեն ավելի մեծ ստրատեգիական նշանակություն ունի տարածաշրջանում:
Տեղեկացնենք, որ ԵՊՀ-ն ու Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատունն այսօրվանից համատեղ «Իրանի Իսլամական հեղափոխությունը համեմատական կոնտեքստում» թեմայի շրջանակներում միջազգային գիտաժողով են անցկացնում: Գիտաժողովը նվիրված է Իրանում Իսլամական հեղափոխության 32-րդ տարեդարձին:

На Ближнем Востоке спад проамериканских настроений
«Происходящие на Ближнем Востоке революции не похожи на иранскую революцию. В нынешних обстоятельствах для этих арабских стран моделью является Турция, они будут двигаться именно по этому пути», - заявил в беседе с журналистами руководитель Армянского центра стратегических и национальных исследований (АСЦНИ), политолог Ричард Киракосян.
Сегодня на международной конференции по теме «Исламская революция в Иране в сравнительном контексте» в Ереванском государственном университете Р.Киракосян также отметил, что в настоящее время на Ближнем Востоке переживают спад именно проамериканские власти, а Иран имеет более важное стратегическое значение в регионе.
Напомним, что конференция по теме «Исламская революция в Иране в сравнительном контексте организована совместными усилиями Ереванского государственного университета и посольства ИРИ в Армении и посвящена 32-й годовщине Исламской революции в Иране. В конференции участвуют преподаватели и эксперты ЕГУ, НАН Армении и Армянского центра стратегических и национальных исследований. С докладами выступят также представители посольства Ирана в Армении.