Թուրքիայի քրդերը բողոքի ցույցեր են անցկացրել. կան ձերբակալվածներ
Առնվազն 12 թուրքական քաղաքներում նախօրեին անցկացվել են բողոքի ակցիաներ` կապված ՔԱԿ (Քրդական աշխատավորական կուսակցություն) առաջնորդ Աբդուլա Օջալանի ձերբակալման 12-րդ տարվա հետ:
Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, տեղի են ունեցել ուժեղ բախումներ քրդերի և ոստիկանների միջև. ցուցարարները քարկոծել են ոստիկաններին և նրանց ուղղությամբ բռնկվող նյութերով շշեր նետել: Ի պատասխան` ոստիկանությունը կիրառել է արցունքաբեր գազ և ջրանետներ: Հաղորդվում է շուրջ 30 ձերբակալվածների մասին:
Հիշեցնենք, որ Աբդուլա Օջալանը ձերբակալվել է 1999 թ.-ին Քենիայում, այնուհետև փոխանցվել Թուրքիային, որտեղ մահապատժի է դատապարտվել: Ավելի ուշ, միջազգային հանրության ճնշման ներքո, մահապատժի դատավճիռը փոխարինվել է ցմահ բանտարկությամբ:

Kurdish protesters clash with police in Turkey
There have been clashes between Kurdish protesters and police in Turkey during demonstrations marking the 12th anniversary of the capture of Kurdish separatist leader Abdullah Ocalan, Euronews reports.
Protesters threw missiles during clashes in 12 towns and cities. Police used tear gas and water cannons to break up the crowds, angry about Kurdistan Workers’ Party leader Ocalan’s ongoing imprisonment. At least 30 people were arrested.
Ocalan, the imprisoned leader of the Turkish dissident militant organization of Kurdistan Workers Party (PKK) was arrested Feb.15, 1999 in the Kenyan capital, Nairobi and repatriated to Turkey. After trail, Ocalan was sentenced to jail in the secluded Imrali Island in Turkey.