Թուրքիայի քրդերը բողոքի ցույցեր են անցկացրել. կան ձերբակալվածներ
Առնվազն 12 թուրքական քաղաքներում նախօրեին անցկացվել են բողոքի ակցիաներ` կապված ՔԱԿ (Քրդական աշխատավորական կուսակցություն) առաջնորդ Աբդուլա Օջալանի ձերբակալման 12-րդ տարվա հետ:
Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, տեղի են ունեցել ուժեղ բախումներ քրդերի և ոստիկանների միջև. ցուցարարները քարկոծել են ոստիկաններին և նրանց ուղղությամբ բռնկվող նյութերով շշեր նետել: Ի պատասխան` ոստիկանությունը կիրառել է արցունքաբեր գազ և ջրանետներ: Հաղորդվում է շուրջ 30 ձերբակալվածների մասին:
Հիշեցնենք, որ Աբդուլա Օջալանը ձերբակալվել է 1999 թ.-ին Քենիայում, այնուհետև փոխանցվել Թուրքիային, որտեղ մահապատժի է դատապարտվել: Ավելի ուշ, միջազգային հանրության ճնշման ներքո, մահապատժի դատավճիռը փոխարինվել է ցմահ բանտարկությամբ:

В Турции прошли акции протеста курдов; арестовано 30 человек
По поступающим из Турции сообщениям, по крайней мере в 12 городах накануне прошли акции протеста по случаю 12 годовщины захвата лидера Курдской рабочей партии Абдуллаха Оджалана, сообщает ИТАР-ТАСС.
Он был пойман в Кении в 1999 году, а затем передан Турции, где был приговорен к смертной казни, которая позднее под давлением мирового сообщества была заменена на пожизненное заключение.
Демонстрации практически во всех городах сопровождались ожесточенными столкновениями с полицией. Манифестанты бросали в стражей порядка камни и бутылки с зажигательной смесью. В ответ полиция применила слезоточивый газ и водометы. Сообщается об аресте примерно 30 человек.