Հայաստանում քաղցկեղից խուսափելու ամենակարճ ճանապարը չծխելն է
Կենսաբանության ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիր Թիմ Հանթը Հայաստանում է: Այսօր նա հանդիպեց լրագրողների հետ:
«Երիտասարդ կենսաբանների ասոցիացիա» ՀԿ-ի, Երևանի պետական համալսարանի և Եվրոպական կենսաքիմիկոսների ասոցիացիաների ֆեդերացիայի աջակցությամբ, 2011թ. փետրվարի 20-26-ը կազմակերպված գիտական միջոցառման մեկնարկին Թիմ Հանթը լրագրողների խնդրանքով անդրադարձավ քաղցկեղ հիվանդության խնդրին ու աշխարհում դրա տարածվածությանը:
Նա նշեց, որ քաղցկեղն ինքնին բարդ հիվանդություն է, դժվար է շատ տեղեկատվություն ստանալ հիվանդության մասին, բայց հիվանդությունից խուսափելու ամենահեշտ ձևը, ըստ Հանթի, այն է, որ մարդիկ Հայաստանում չծխեն կամ գոնե քիչ ծխեն:
Կենսաբանի խոսքով` սնունդը Հայաստանում շատ օգտակար և առողջարար է, որը «շատ կարևոր է քաղցկեղով քիչ հիվանդանալու համար»:
«Եվրոպայում և Ամերիկայում կանանց շրջանում շատ է տարածված թոքերի քաղցկեղը: Արգանդի վզիկի քաղցկեղի դեպքում կարողացել ենք հասկանալ, որ այն առաջանում է վիրուսից, և դրա դեմ պետք է պատվաստվել: Պատվաստվանյութն արդեն երկու տարի է` կիրառվում է Անգլիայում, շուտով պարզ կլինի դրա տված արդյունքը»,- տեղեկացրեց Թիմ Հանթը:
Անդրադառնալով երիտասարդ հայ կենսաբանների հետ շփմանը` Նոբելյան մրցանակակիրը նշեց, որ շատ կարևոր է անցկացնել նման հանդիպումներ, ապահովել դրանց շարունակականությունը և իրկանացնել փորձի փոխանակում:
Հավելենք, որ FEBS-ի (Եվրոպական կենսաքիմիկոսների ասոցիացիաների ֆեդերացիա) ժամանակակից դասախոսությունների շարքը կրում է «Ժամանակակից գենետիկա. գենոմային անկայունություն և դրա պատասխանները» խորագիրը:

Not smoking, the shortest way to avoid cancer in Armenia
Tim Hunt who was awarded the Nobel Prize in Physiology or Medicine 2001is in Armenia. Today he met with the journalists.
Tim Hunt touched upon the cancer problem and its expansion in the world at the scientific event organized on February 20 – 26, 2011 by the support of the “Young Biologists Association” NGO, the Yerevan State University and the Federation of European Biochemical Societies.
He mentioned that the cancer by itself is a very tough disease, getting information about the it is rather difficult, however the easiest way to avoid the disease in Armenia according to Hunt is not smoking.
According to the biologist the food in Armenia is rather useful and healthy, which “is rather important for not getting cancer.”
“In Europe and America the cancer of the lungs is widespread among the women. In the case of womb cancer we found out that it develops because of virus and vaccination is needed for straggling against it. The substance of the vaccine is being used in England for two years already, and soon the result of it will be clear,” Tim Hunt informed.
Coming to the Armenian young biologists he mentioned that holding such meetings, make them continuous and exchange experience is rather important.