ԼՂՀ ԱԳ նախարար Գեորգի Պետրոսյանը Կանադայում է
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում մասնավորապես նշվում է. «Հայ դատի հանձնախմբի հրավերով յոթօրյա այցով Կանադայում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գեորգի Պետրոսյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել այդ երկրի քաղաքական և կուսակցական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ:
Փետրվարի 18-ին և 20-ին, Գ.Պետրոսյանը որպես գլխավոր բանախոս ելույթ է ունեցել Տորոնտոյում և Մոնրեալում արցախյան շարժման 23-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիպումների ժամանակ: Ելույթի ընթացքում ԱԳ նախարարը շեշտել է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք ազգային ուժերի համատեղման անհրաժեշտությունը` ԼՂՀ հիմնահարցը բարեհաջող ավարտի հասցնելու առաքելության մեջ:
Տորոնտոյում Գեորգի Պետրոսյանը հանդիպում է ունեցել հայ քաղաքական կուսակցությունների` ՀՅԴ, Ռամկավար ազատական կուսակցության (ՌԱԿ) և Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության (ՍԴՀ) ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Հայ դատի հանձնախմբի անդամների հետ: Հանդիպումների ընթացքում նախարարն անդրադարձել է Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ ընթացող բանակցությունների վերջին զարգացումներին:
ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը հանդիպում է ունեցել նաև Կանադայի Պահպանողական կուսակցության անդամ և Կանադա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբակցության նախագահ Հարոլդ Ալբրեխտի, Ազատական կուսակցության նախկին ղեկավար Ստեֆան Դիոնի, Պահպանողական կուսակցության անդամ Փոլ Գալանտրայի և «Բլոք Քվեբեքուայ» (Bloc Quebecois) կուսակցության ղեկավար Ժիլ Դյուսեփի հետ: Կանադայի վերոնշյալ պաշտոնատար անձանց հետ հանդիպումների ժամանակ Գ.Պետրոսյանը անդրադարձել է Կովկասյան տարածաշրջանում առկա իրավիճակին` միջազգային ասպարեզում տիրող քաղաքական վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո: ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը անդրադարձ է կատարել նաև վերջին տարիներին Ադրբեջանի աննախադեպ սպառազինման երևույթի վրա` շեշտելով, որ դա կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ քաղաքական ներկա իրավիճակի վրա և ապակայունացնել ամբողջ տարածաշրջանը: Գ.Պետրոսյանը հաստատել է նաև, որ վերջին ժամանակներս Ադրբեջանը սաստկացրել է հակահայկական քարոզչությունը, հատկապես` տեղեկատվական ոլորտում:
Հարավային Օնտարիոյի Քեմբրիջ քաղաքի քաղաքապետ Դագ Քրեյգի հետ հանդիպման ժամանակ բարձրացվել է Ստեփանակերտն ու Քեմբրիջը քույր քաղաքներ հռչակելու հնարավորության հարցը:
Քաղաքական հանդիպումների ընթացքում նախարար Պետրոսյանին ուղեկցում էին Կանադայի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները:

Глава МИД НКР проводит встречи в Канаде
Находящийся по приглашению комиссии «Ай дат» с недельным визитом в Канаде министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Георгий Петросян провел ряд встреч с представителями политических и партийных кругов этой страны.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, 18 и 20 февраля Георгий Петросян выступил в качестве основного докладчика на встречах в Торонто и Монреале, посвященных 23-летию Карабахского (Арцахского) национально-освободительного движения.
В своем слове глава внешнеполитического ведомства НКР отметил необходимость объединения усилий Армении, Арцаха и Диаспоры с целью эффективного решения карабахской проблемы.
В Торонто Георгий Петросян провел встречи с представителями армянских политических партий – АРФ «Дашнакцутюн», партии «Рамкавар Азатакан» и Социал-демократической партии «Гнчакян», а также с членами комиссии «Ай дат». В ходе встреч Георгий Петросян обратился к последним событиям в переговорном процессе по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта.
Глава МИД НКР встретился также с членом Консервативной партии Канады и председателем Группы канадско-армянской парламентской дружбы Гарольдом Албрехтом, бывшим руководителем Либеральной партии Стефаном Диони, членом Консервативной партии Полом Галантрайем и главой партии «Блок Квебекуай» Жилом Дусепом. В ходе бесед с ними Георгий Петросян коснулся нынешней ситуации в Кавказском регионе в свете последних политических событий на мировой арене.
Глава внешнеполитического ведомства НКР акцентировал внимание на факте беспрецедентного наращивания военного потенциала Азербайджана в последние годы, отметив, что это может отрицательным образом повлиять на нынешнюю политическую ситуацию и дестабилизировать весь регион. Георгий Петросян также подчеркнул, что в последнее время Азербайджан усилил антиармянскую пропаганду, в особенности в информационной сфере.
На встрече с мэром города Кембридж (Южное Онтарио) Дагом Крейгом был затронут вопрос о провозглашении Степанакерта и Кэмбриджа городами-побратимами.