ԼՂՀ ԱԳ նախարար Գեորգի Պետրոսյանը Կանադայում է
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում մասնավորապես նշվում է. «Հայ դատի հանձնախմբի հրավերով յոթօրյա այցով Կանադայում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գեորգի Պետրոսյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել այդ երկրի քաղաքական և կուսակցական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ:
Փետրվարի 18-ին և 20-ին, Գ.Պետրոսյանը որպես գլխավոր բանախոս ելույթ է ունեցել Տորոնտոյում և Մոնրեալում արցախյան շարժման 23-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիպումների ժամանակ: Ելույթի ընթացքում ԱԳ նախարարը շեշտել է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք ազգային ուժերի համատեղման անհրաժեշտությունը` ԼՂՀ հիմնահարցը բարեհաջող ավարտի հասցնելու առաքելության մեջ:
Տորոնտոյում Գեորգի Պետրոսյանը հանդիպում է ունեցել հայ քաղաքական կուսակցությունների` ՀՅԴ, Ռամկավար ազատական կուսակցության (ՌԱԿ) և Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության (ՍԴՀ) ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Հայ դատի հանձնախմբի անդամների հետ: Հանդիպումների ընթացքում նախարարն անդրադարձել է Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ ընթացող բանակցությունների վերջին զարգացումներին:
ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը հանդիպում է ունեցել նաև Կանադայի Պահպանողական կուսակցության անդամ և Կանադա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբակցության նախագահ Հարոլդ Ալբրեխտի, Ազատական կուսակցության նախկին ղեկավար Ստեֆան Դիոնի, Պահպանողական կուսակցության անդամ Փոլ Գալանտրայի և «Բլոք Քվեբեքուայ» (Bloc Quebecois) կուսակցության ղեկավար Ժիլ Դյուսեփի հետ: Կանադայի վերոնշյալ պաշտոնատար անձանց հետ հանդիպումների ժամանակ Գ.Պետրոսյանը անդրադարձել է Կովկասյան տարածաշրջանում առկա իրավիճակին` միջազգային ասպարեզում տիրող քաղաքական վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո: ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը անդրադարձ է կատարել նաև վերջին տարիներին Ադրբեջանի աննախադեպ սպառազինման երևույթի վրա` շեշտելով, որ դա կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ քաղաքական ներկա իրավիճակի վրա և ապակայունացնել ամբողջ տարածաշրջանը: Գ.Պետրոսյանը հաստատել է նաև, որ վերջին ժամանակներս Ադրբեջանը սաստկացրել է հակահայկական քարոզչությունը, հատկապես` տեղեկատվական ոլորտում:
Հարավային Օնտարիոյի Քեմբրիջ քաղաքի քաղաքապետ Դագ Քրեյգի հետ հանդիպման ժամանակ բարձրացվել է Ստեփանակերտն ու Քեմբրիջը քույր քաղաքներ հռչակելու հնարավորության հարցը:
Քաղաքական հանդիպումների ընթացքում նախարար Պետրոսյանին ուղեկցում էին Կանադայի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները:

Georgy Petrosyan holds a number of meetings in Canada
Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Georgy Petrosyan, who is on a seven-day visit to Canada on the invitation of the Hay Dat Committee, held a number of meetings with representatives of the political and party circles of the country.
On February 18-20, Georgy Petrosyan made a speech at the meetings in Toronto and Montreal, dedicated to the 23rd anniversary of the Karabakh (Artsakh) national-liberating struggle. In his speech, Head of the NKR Foreign Office noted the necessity to unite the efforts of Armenia, Artsakh and Diaspora for the effective resolution of the Karabakhi issue.
In Toronto, Georgy Petrosyan had meetings with the representatives of the Armenian political parties – ARF-Dashnaktsutyun, Ramkavar-Azatakan Party and Hnchakyan Social-Democratic Party, as well as with the members of the Hay Dat Committee. During the meeting, Georgy Petrosyan dwelt on the recent developments in the negotiation process of the Karabakhi-Azerbaijani conflict settlement.
NKR Foreign Minister also met with member of the Conservative Party of Canada and Chairman of the Canada-Armenia Parliamentary Friendship Group Harold Albrekht, former leader of the Liberal Party Stephan Dion, member of the Conservative Party Paul Galantray and Head of the Bloc Québécois Party Gilles Duceppe. During the meetings with them, Georgy Petrosyan touched upon the current situation in the Caucasian region in the light of the recent political developments on the international arena. Head of the NKR Foreign Office also dwelt on the fact that recently Azerbaijan had unprecedentedly increased its military potential, and noted that it may have a negative influence on the present political situation and destabilize the whole region. Georgy Petrosyan also underlined that lately Azerbaijan had intensified anti-Armenian propaganda, particularly, that in the information field.
During the meeting with Mayor of Cambridge (Southern Ontario) Doug Craig, a question of declaring Stepanakert and Cambridge sister cities was raised.