Վրաստանը կստուգի Աբխազիայում ամերիկյան ներդրումների մասին լուրը
Վրացական կողմը չի տիրապետում տեղեկատվության, թե ամերիկյան ներդրումների շնորհիվ Աբխազիայում հինգաստղանի հյուրանոց կկառուցվի: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Վրաստանի փոխարտգործնախարար Նինո Կալանդաձեն:
Այսպես է նա լրատվամիջոցներին մեկնաբանել տեղեկատվությունը, թե «Կալիֆոռնիա դեվելոփմենթ քոմփանի» ընկերության սեփականատեր Բրյուս Թալին պատրաստվում է Աբխազիայում ներդրումներ կատարել:
Կալանդաձեի խոսքով` այդ տեղեկատվությունը ստուգման կարիք ունի: Գազետա.ռու կայքի փոխանցմամբ, փոխարտգործնախարարը նշել է, որ «վրացական քաղաքականության մասն է կազմում օկուպացված տարածքների տնտեսական զարգացումը, քանի որ այդ տարածքները Վրաստանի անբաժանելի մասն են, և երկրի հետաքրքրությունը դրանց զարգացման գործում մեծ է»:
«Բայց դա կանոն է, և օկուպացված տարածքների մասին վրացական օրենսդրությամբ` ցանկացած ներդրում այդ տարածքներում պետք է դա հաշվի առնի»,- հավելել է Նինո Կալանդաձեն:

Грузия проверит информацию об американских инвестициях в Абхазии
Грузинская сторона не владеет информацией, что в Абхазии на американские инвестиции будет построена пятизвездочная гостиница, заявила заместитель министра иностранных дел Грузии Нино Каландадзе в понедельник на брифинге.
Так она прокомментировала сообщения СМИ о том, что владелец компании «Калифорния Девелопмент Компани» Брюс Талли собирается вкладывать средства в бизнес в Абхазии.
По словам Каландадзе, эта информация нуждается в уточнении.
«Надо перепроверить информацию, поскольку в практике часто бывали случаи, когда такие сообщения распространялись, но после не подтверждались», - согласно Газета.ру, отметила Каландадзе.
Замминистра отметила, что «частью грузинской политики является экономическое развитие оккупированных территорий, поскольку эти территории - неотделимые части Грузии, и интерес страны - в их развитии».
«Но есть правила, и существует грузинское законодательство об оккупированных территориях, и любые инвестиции на этих территориях должны осуществляться с учетом этого», - отметила Каландадзе.