Սումգայիթյան ջարդեր. ոչ միայն ցեղասպանություն, նաև հայրենազրկում
Այսօր լրանում է Սումգայիթում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված ջարդերի 23-րդ տարելիցը: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամլիրում` Սումգայիթյան նահատակների հիշատակը հավերժացնող հուշաքարի մոտ, հավաքվել էին ադրբեջանահայերը` ոգեկոչելու անմեղ զոհերի հիշատակը:
Ծիծեռնակաբերդի բաձունքում էր նաև «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը, ով լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ ադրբեջանահայերը ոչ միայն այդ երկրի քաղաքացիներն էին, այլ նաև Ադրբեջան պետություն ստեղծող ազգի ներկայացուցիչները:
Նա նշեց, որ ադրբեջանահայերը պետք է հասնեն նյութական, գույքային, տարածքային փոխհատուցման, և մինչ հիմա ո՛չ Միջազգային քրեական դատարան, ո՛չ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, ո՛չ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնաժողովին փոխհատուցման հարցը չի հասցվել պատշաճ մակարդակով:
«Այդ մարդիկ զրկվել են իրենց բնօրրանում ապրելու իրավունքից»,- շեշտեց Լ. Ալավերդյանը և հավելեց, որ սումգայիթյան արյունալի իրադարձությունները պետք է ճանաչվեն ոչ միայն ցեղասպանություն, այլև` հայրենազրկում:
Լ.Ալավերդյանի գնահատմամբ` հայկական տեղեկատվական դաշտում բավականին աշխատանք է կատարվում, որը դեռ չի տեղափոխվել քաղաքական դաշտ:
«Քաղաքական գնահատականը պետք է տրվի: Հայաստանը պետք է ճանաչի Ադրբեջանում զոհվածներին որպես ցեղասպանության զոհեր»,- շեշտեց Լարիսա Ալավերդյանը:
«Զոհերը, տուժածները, զոհերի ընտանիքները պետք է ստանան ինչ-որ կարգավիճակ` որպես Ադրբեջանի կողմից կատարված ցեղասպանության զոհեր»,- ընդգծեց Լարիսա Ալավերդյանը և հավելեց, որ ադրբեջանահայերը պետք է ունենան սոցիալական կարգավիճակ, իրավական պաշտապանության հնարավորություն, և պետությունը պետք է ստեղծի մի խումբ, որը կօժանդակի միջազգային համապատասխան ատյաններում ադրբեջանահայերի հարցի բարձրացմանն ու լուծմանը:

«Сумгаит» – не просто геноцид, это изгнание народа с его родины
Сегодня азербайджанские армяне почтили у памятника в Мемориальном комплексе Цицернакаберд память жертв этнических чисток и погромов армян в Сумгаите в 1988 году. В шествии участвовали многочисленные азербайджанские армяне, чьи родственники и близкие были убиты в течение трех кровавых февральских дней в Сумгаите.
Секретарь парламентской фракции «Наследие» Лариса Алавердян в беседе с журналистами отметила, что азербайджанские армяне являются не только частью государства Азербайджан, но и создали эту республику.
По мнению депутата, азербайджанские армяне должны добиться материальной, территориальной и имущественной компенсации, однако до сих пор этот вопрос не доведен ни до Международного уголовного суда, ни до Европейского суда по правам человека, ни до Совета по правам человека ООН.
«Эти люди были лишены права жить на своей родине», - отметила Л.Алавердян. Депутат подчеркнула, что кровавые сумгаитские события должны быть признаны не только как геноцид, но и как изгнание народа с его родины.
«Необходимо дать политическую оценку. Армения должна признать погибших в Азербайджане как жертв геноцида», сказала Л.Алавердян.
«Жертвы, пострадавшие и их семьи должны получить какой-то статус, как жертвы осуществленного Азербайджаном геноцида», - подчеркнула Л.Алавердян.
По ее словам, азербайджанские армяне должны иметь статус, возможность правовой защиты. Государство должно создать группу, которая посодействует доведению вопроса азербайджанских армян до соответствующих международных инстанций, а также будет способствовать его решению.