Խաթլամաջյան. Սումգայիթը փոխկապակցված է ԼՂ հիմնահարցի հետ
Սումգայիթի ջարդերից տուժածների իրավունքները տեղավորվում են Մադրիդյան սկզբունքների շրջանակներում: Նման տեսակետ այսօր ասուլիիս ժամանակ հայտնեց «Քաղաքացիական հասարակության և տարածաշրջանային առաջընթացի» ինստիտուտի ծրագրերի համակարգող, փորձագետ Շուշան Խաթլամաջյանը: Նա նշեց, որ Ադրբեջանից բռնի վտարված հայությունն իրավունք ունի դիմել միջազգային դատական ատյաններ և պահանջել փոխհատուցում: Նրա խոսքով` որպես փոխհատուցում կարող է դիտարկվել նաև ԼՂՀ շուրջ տարածքների տրամադրումը ադրբեջանահայ փախստականներին:
«Ադրբեջանն այսօր շատ է խոսում Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի տարածք ադրբեջանցի «փախստականների» վերադարձի անհրաժեշտության մասին` մոռանալով, որ նման իրավունքներ ունեն նաև ադրբեջանահայերը: Ճիշտ է, Սումգայիթի ջարդերը վերապրածները կամ զոհերի հարազատները չեն ցանկանա վերադառնալ այդ քաղաք, բայց պետք է ստանան փոխհատուցում», - նշեց նա:
Թե ինչու՞ միջազգային ատյաններում ուշադիր չեն այս հարցին և թե ինչու՞ իշխանությունները չեն բարձրացնում այս խնդիրը, ըստ Խաթլամաջյանի` պատճառը մեկն է. «Հայաստանի իշխանությունները համոզված չեն, որ Սումգայիթի ջարդերի հարցը պատասխան կգնտի միջազգային ատյաններում»:
Ըստ բանախոսի` այսօր Սումգայիթի ջարդերի պատասխանատվության և փոխհատուցման հարցը մնում է սերտ փոխկապակցված Ղարաբաղյան հիմնահարցի հետ:

Азербайджанские армяне имеют право на компенсацию – Ш.Хатламаджян
Права пострадавших во время сумгаитских погромов укладываются в рамках Мадридских принципов. Такую точку зрения высказала сегодня координатор программ Института гражданского общества и регионального развития Армении, эксперт Шушан Хатламаджян.
Эксперт отметила, что насильственно перемещенные из Азербайджана армяне имеют право обратиться в международные судебные инстанции и требовать возмещения. По ее словам, в качестве компенсации может рассматриваться также вопрос предоставление армянским беженцам из Азербайджана территорий, прилегающих к НКР.
«Азербайджан сегодня много говорит о необходимости возвращения в Нагорный Карабах и на территорию Армении азербайджанских «беженцев», забывая, что такие же права есть и у азербайджанских армян. Конечно, те, кто пережил погромы в Сумгаите, или родственники жертв, вряд ли, захотят вернуться в этот город, однако они должны получить компенсацию», - отметила эксперт.
По мнению Ш.Хатламаджян, ответственность за сумгаитские погромы и вопрос компенсации тесно связаны с урегулированием нагорно-карабахского конфликта.