Խաթլամաջյան. Սումգայիթը փոխկապակցված է ԼՂ հիմնահարցի հետ
Սումգայիթի ջարդերից տուժածների իրավունքները տեղավորվում են Մադրիդյան սկզբունքների շրջանակներում: Նման տեսակետ այսօր ասուլիիս ժամանակ հայտնեց «Քաղաքացիական հասարակության և տարածաշրջանային առաջընթացի» ինստիտուտի ծրագրերի համակարգող, փորձագետ Շուշան Խաթլամաջյանը: Նա նշեց, որ Ադրբեջանից բռնի վտարված հայությունն իրավունք ունի դիմել միջազգային դատական ատյաններ և պահանջել փոխհատուցում: Նրա խոսքով` որպես փոխհատուցում կարող է դիտարկվել նաև ԼՂՀ շուրջ տարածքների տրամադրումը ադրբեջանահայ փախստականներին:
«Ադրբեջանն այսօր շատ է խոսում Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի տարածք ադրբեջանցի «փախստականների» վերադարձի անհրաժեշտության մասին` մոռանալով, որ նման իրավունքներ ունեն նաև ադրբեջանահայերը: Ճիշտ է, Սումգայիթի ջարդերը վերապրածները կամ զոհերի հարազատները չեն ցանկանա վերադառնալ այդ քաղաք, բայց պետք է ստանան փոխհատուցում», - նշեց նա:
Թե ինչու՞ միջազգային ատյաններում ուշադիր չեն այս հարցին և թե ինչու՞ իշխանությունները չեն բարձրացնում այս խնդիրը, ըստ Խաթլամաջյանի` պատճառը մեկն է. «Հայաստանի իշխանությունները համոզված չեն, որ Սումգայիթի ջարդերի հարցը պատասխան կգնտի միջազգային ատյաններում»:
Ըստ բանախոսի` այսօր Սումգայիթի ջարդերի պատասխանատվության և փոխհատուցման հարցը մնում է սերտ փոխկապակցված Ղարաբաղյան հիմնահարցի հետ:

Khaltamjyan: Sumgait and the NKR issue are correlated
The rights of those suffered Sumgait fit the frameworks of Madrid Principles, said the coordinator of the Institute for Civil Society and Regional Development (ICSRD) Shushan Khatlamajyan. She mentioned that the Armenians banished from Azerbaijan have the right to apply to the international courts and demand compensation. Providing the Armenian refugees of Azerbaijan with territories around Nagorno Karabakh is also regarded as compensation.
“Today Azerbaijan talks a lot about the necessity of returning the refugees of Azerbaijan to Armenia and Nagorno Karabakh, in the same time forgetting that the Armenians of Azerbaijan have the same rights. Those who survived the Sumgait massacres or who had victims among their relatives will have no wish to return to that city, but should however get a compensation,” he mentioned.
To the question why the international courts pay no attention at this issue and why the authorities do not raise this issue Khatlanjyan answered: “The authorities of Armenia are not sure that the Sumgait issue will find an answer in the international court.”
According to the speaker the responsibility and compensation issues of Sumgait pogroms are still keenly correlated with the Karabagh issue.