Վաշինգտոնում քննարկվել է ԼՂ կարգավորման բանակցային գործընթացը
Փետրվարի 25-ին, Վաշինգտոն կատարած այցի շրջանակներում, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գեորգի Պետրոսյանն այցելել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատուն: Ինպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, դեսպանատան աշխատակիցների հետ հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել առանձնազրույց ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանի հետ:
ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանդիպել է նաև Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունու և կազմակերպության աշխատակիցների հետ` քննարկելով Ղարաբաղյան հակամարտությանն ու բանակցային գործընթացին, ինչպես նաև Սփյուռքի հայկական համայնքների կյանքին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Այցի մյուս օրը` փետրվարի 26-ին Գ.Պետրոսյանը հանդիպում է ունեցել Վաշինգտոնի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Արամ Համբարյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում առկա իրավիճակին, Արցախի կյանքի տարբեր բնագավառներին և տարածաշրջանային խնդիրներին վերաբերող հարցեր: ԼՂՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ԼՂՀ պաշտոնական դիրքորոշումը մի շարք հարցերում:
Գեորգի Պետրոսյանն այցելել է նաև Սուրբ Մարիամ և Սուրբ Խաչ եկեղեցիներ, ներկա գտնվել պատարագին, այնուհետև` զրուցել հոգևորականների ու հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Սբ. Խաչ եկեղեցում նախարարը հանդես է եկել ելույթով, որում հայ համայնքի անդամներին ներկայացրել է ԼՂՀ դիրքորոշումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հարցում` նշելով ղարաբաղյյան հիմնախնդրի արդարացի լուծման համար Հայաստանի, Սփյուռքի և Արցախի ջանքերի միավորման անհրաժեշտությունը: ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը պատասխանել է նաև հայ համայնքի անդամներին հուզող հարցերին:
Այցի ընթացքում ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարին ուղեկցում էր ԱՄՆ-ում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:

В Вашингтоне обсуждался процесс карабахского урегулирования
В рамках визита в Вашингтон 25 февраля министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Георгий Петросян посетил посольство Армении в Соединенных Штатах Америки. После встречи с сотрудниками посольства состоялась отдельная беседа с послом Армении Татулом Маргаряном.
Глава внешнеполитического ведомства НКР встретился затем с исполнительным директором Армянской Ассамблеи Америки Брайаном Ардуни и сотрудниками организации, обсудив ряд вопросов, касающихся карабахской проблемы и переговорного процесса по ее урегулированию, а также жизни армянских общин Диаспоры.
26 февраля Георгий Петросян провел встречу с руководителем офиса «Ай дата» в Вашингтоне Арамом Гамбаряном. В ходе беседы были обсуждены нынешняя ситуация в переговорном процессе по карабахскому урегулированию, вопросы, касающиеся различных сфер жизни Арцаха и региональных проблем. Глава МИД НКР представил официальную позицию НКР по ряду вопросов.
Георгий Петросян посетил армянские церкви Святой Марии и Святого Креста, присутствовал на службе и побеседовал с духовными лицами и представителями армянской общины. В церкви Святого Креста министр выступил с речью, представив членам армянской общины позицию НКР по азербайджано-карабахскому конфликту. Глава МИД НКР отметил необходимость объединения усилий Армении, Диаспоры и Арцаха для справедливого решения карабахской проблемы. Г.Петросян ответил также на волнующие членов армянской общины вопросы.
В ходе визита главу внешнеполитического ведомства НКР сопровождал постоянный представитель НКР в США Роберт Аветисян.