Վաշինգտոնում քննարկվել է ԼՂ կարգավորման բանակցային գործընթացը
Փետրվարի 25-ին, Վաշինգտոն կատարած այցի շրջանակներում, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գեորգի Պետրոսյանն այցելել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատուն: Ինպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, դեսպանատան աշխատակիցների հետ հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել առանձնազրույց ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանի հետ:
ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանդիպել է նաև Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունու և կազմակերպության աշխատակիցների հետ` քննարկելով Ղարաբաղյան հակամարտությանն ու բանակցային գործընթացին, ինչպես նաև Սփյուռքի հայկական համայնքների կյանքին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Այցի մյուս օրը` փետրվարի 26-ին Գ.Պետրոսյանը հանդիպում է ունեցել Վաշինգտոնի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Արամ Համբարյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում առկա իրավիճակին, Արցախի կյանքի տարբեր բնագավառներին և տարածաշրջանային խնդիրներին վերաբերող հարցեր: ԼՂՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ԼՂՀ պաշտոնական դիրքորոշումը մի շարք հարցերում:
Գեորգի Պետրոսյանն այցելել է նաև Սուրբ Մարիամ և Սուրբ Խաչ եկեղեցիներ, ներկա գտնվել պատարագին, այնուհետև` զրուցել հոգևորականների ու հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Սբ. Խաչ եկեղեցում նախարարը հանդես է եկել ելույթով, որում հայ համայնքի անդամներին ներկայացրել է ԼՂՀ դիրքորոշումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հարցում` նշելով ղարաբաղյյան հիմնախնդրի արդարացի լուծման համար Հայաստանի, Սփյուռքի և Արցախի ջանքերի միավորման անհրաժեշտությունը: ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը պատասխանել է նաև հայ համայնքի անդամներին հուզող հարցերին:
Այցի ընթացքում ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարին ուղեկցում էր ԱՄՆ-ում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:

Karabakh conflict and negotiation process discussed in Washington
On February 25, within the frames of the visit to Washington, Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Georgy Petrosyan visited the Embassy of the Republic of Armenia in the United States of America. After the meeting with the Embassy staff, a private talk with RA Ambassador Tatul Margaryan took place.
Later, the Head of the NKR Foreign Office met with Executive Director of the Armenian Assembly of America Brian Arduni and the organization staff. Issues related to the Karabakh conflict and negotiation process, as well as to the life of the Armenian communities of Diaspora were discussed during the meeting.
On February 26, Georgy Petrosyan had a meeting with Head of the Washington Hay Dat Office Aram Hambaryan. Current situation of the Karabakh conflict settlement negotiation process, as well as issues, related to different spheres of life of Artsakh and regional problems were discussed during the meeting. The NKR Foreign Minister presented Karabakh’s official stance on some issues.
Georgy Petrosyan visited the Armenian churches of St. Mariam and St. Cross, attended the service, and then talked to the clergymen and representatives of the Armenian community. The NKR Foreign Minister made a speech at St. Cross Church, during which he presented to the members of the Armenian community the NKR stance on the Azerbaijani-Karabakhi conflict and noted the necessity to unite the efforts of Armenia, Diaspora and Artsakh for a fair solution of the Karabakh problem. The Head of the NKR Foreign Office answered the questions the members of the Armenian community were interested in.
During the visit, NKR Permanent Representative to the USA Robert Avetisyan accompanied the NKR Foreign Minister.