«Սումգայիթի դեպքերը շատ մանրամասն մշակված ծրագիր էին»
Սումգայիթյան ջարդերը մշակված էին ոչ միայն Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարության, այլ նաև Թուրքիայի և Արևմուտքի հատուկ ծառայությունների կողմից` ԽՍՀՄ-ում իրավիճակն ապակայունացնելու և Ադրբեջանը Խորհրդային Միության կազմից դուրս բերելու նպատակով: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Շուշի» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Բակուր Կարապետյանը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հատուկ ծրագրավորել էր ջարդերը, և այդ քայլերը հավանության էին արժանացել նաև Խորհրդային Ռուսաստանի իշխող էլիտայի որոշ ներկայացուցիչների մոտ: Ջարդերի նպատակը, Կարապետյանի կարծիքով` ոչ միայն հայկական տարրերից Ադրբեջանն ազատելն էր, այլ նաև Անդրկովկասում անկայությունություն հրահրելը: Նման եզրահանգման Բակուր Կարապետյանը հանգել է Սումգայիթում տեղի ուենցած ջարդերի վերաբերյալ վավերագրական ֆիլմի նկարահանման ժամանակ:
Բ.Կարապետյանը Սումգայիթում է գտնվել 8 օր` 1988 թվականի մարտի վերջերին: 54-րոպեանոց «Սումգայիթյան ալիքներ» ֆիլմում նրան հաջողվել է ներկայացնել ականատասների վկայությունները, ցուցադրել այն բնակարանները և վայրերը, որտեղ տեղի էին ունեցել հայերի ջարդերը:
Բակուր Կարապետյանն ընդգծեց, որ այն ժամանակվա, ինչպես նաև այսօրվա Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչամեքենան փորձում է մեղքը բարդել հայերի վրա` շինծու պատմվածքներ ներկայացնելով` մինչև Սումգայիթի ջարդերը, իբր, Կապանում տեղի ունեցած հայ-ադրբեջտանական բախումների մասին, սակայն վկայությունները և փաստերը ապացուցում են, որ իրականում «Սումգայիթի դեպքերը շատ մանրամասն մշակված ծրագիր էին»:
Վավերագրական այս ֆիլմը չէր ցուցադրվել Խորհրդային իշխանությունների կողմից: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո կինոնկարը ցուցադրվել է ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև արտերկրում: Ֆիլմի որոշ հատվածներ, ըստ Բակուր Կարապետյանի, օգտագործվել են նաև այլ ֆիլմերում:

Сумгаитские события были детально разработанной программой
Сумгаитские погромы были разработаны не только руководством Советского Азербайджана, но и спецслужбами Турции и Запада с целью дестабилизации ситуации в СССР и вывода Азербайджана из состава Союза. Об этом заявил сегодня журналистам руководитель благотворительного фонда «Шуши» Бакур Карапетян.
Он отметил, что специально спланированные действия руководства Азербайджана удостоились также одобрения некоторых представителей властвующей элиты России. По мнению Б.Карапетяна, цель погромов состояла не только в освобождении Азербайджана от армян, но и в провоцировании нестабильности в Закавказье. К такому заключению Б.Карапетян пришел в ходе съемок документального фильма об армянских погромах в Сумгаите.
Б.Карапетян находился в Сумгаите 8 дней в конце марта 1988 года. В 54 минутном фильме «Сумгаитские волны» ему удалось представить свидетельства очевидцев и показать квартиры и места, где происходили погромы армян.
Б.Карапетян подчеркнул, что тогда, как и сейчас, официальная азербайджанская пропаганда пыталась возложить вину на армян, представляя сфабрикованные истории о якобы имевших место до событий в Сумгаите армяно-азербайджанских столкновениях в Капане. Однако свидетельства и факты доказывают, что в действительности «сумгаитские события были детально разработанной программой».
Документальный фильм «Сумгаитские волны» был показан советскими властями. Как отметил, Б.Карапетян, после развала СССР он был представлен также заграницей, а некоторые отрывки использованы и в других фильмах.