Սումգայիթյան ջարդեր. անցել է 23 տարի
Ուղիղ 23 տարի առաջ` 1988 թ. փետրվարի 27-ին Բաքվից 20 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հայ բնակչության բնաջնջում սկսվեց, որն ուղեկցվում էր հայերի ունեցվածքի թալանով և ոչնչացմամբ: ԽՍՀՄ ղեկավարության լռության պայմաններում երեք օրվա կոտորածների ընթացքում` տասնյակ վիրավորներ և 53 սպանված, ընդ որում սպանվածների մի մասը տանջամահ էր արվել, իսկ դիակներն այրել էին:
Փետրվարի 29-ին Սումգայիթ մտավ խորհրդային բանակը, որը, սակայն, գրեթե ոչինչ չարեց պաշտպանելու հայ բնակչությանը: Ադրբեջանցի հրեշն արել էր իր սև գործը…
Սումգայիթի հայության կոտորածն առաջին էթնիկ բռնություններ էր ԽՍՀՄ-ի նոր պատմության մեջ և մեծ դեր ունեցավ ինչպես ընդհանուր ԽՍՀՄ փլուզման մեջ, այդպես էլ Ղարաբաղյան պատերազմի բռնկման։
Սումգայիթի ցեղասպանության փաստի քողարկման և միջազգային հանրության ապատեղեկացման արդյունքում Ադրբնեջանի իշխանությունների կողմից շարունակվեց ուժեղ հակահայկական քարոզչությունը, ինչը հանգեցրեց 1990թ. հունվարի Բաքվի կոտորածների, որոնց զոհ գնացին հարյուրավոր խաղաղ հայ բնակիչներ: 1988-1990 թվականներին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացվող հայերի զանգվածային ջարդերի արդյունքում վտարանդի դարձավ Ադրբեջանի ողջ հայկական համայնքը` առնվազն կես միլիոն մարդ:
Կոտորածները ոչ այլ ինչ էին, քան պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության խաղաղ ցույցերի, որոնց պահանջն էր իրականացնել ինքնորոշման իրենց սահմանադրական իրավունքը:
Հիշեցնենք, որ 1988թ. հուլիսի 7-ին Եվրոպական Խորհրդարանի կողմից ընդունվել է Սումգայիթի կոտորածը դատապարտող բանաձև, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Նկատի ունենալով Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի` Հայաստանի մաս հանդիսանալու պատմական իրողությունը (մարզի բնակչության 80%-ը կազմում են հայերը), ինչպես նաև 1923 թ.-ին այս մարզ` կամայական որոշմամբ Ադրբեջանին միացնելու հանգամանքը, ինչպես նաև 1988 թ. փետրվարին ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում հայերի կոտորածը,և նկատի ունենալով, որ Ադրբեջանում վատթարացող քաղաքական իրավիճակի պատճառով տեղի ունեցան հայերի զանգվածային սպանություններ Սումգայիթում և բռնություններ Բաքվում, ինչի հետևանքով հայերի համար վտանգավոր է ապրել Ադրբեջանում, և դատապարտում է Ադրբեջանում հայ ցուցարարների հանդեպ բռնություններն ու ճնշումները»:
Ադրբեջանի իշխանությունները երբեք չեն դատապարտել Սումգայիթի ջարդերը կամ ափսոսանք հայտնել էթնիկակ զտումների համար: Հակառակը`Ադրբեջանն իրեն ներկայացնում է որպես զոհ` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի գոյամարտը ներկայցնելով որպես «ագրեսիա» ` կոպտորեն աղավաղելով փաստերը, իսկ հայերի հանդեպ ցեղասպանություն իրականացած ոճրագործները մինչ օրս անպատիժ են մնացել:
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ փետրվարի 28-ին, ժամը 12.30-ին, հիմնադրամի` Տերյան 74 հասցեում գտնվող գրասենյակին հարող տարածքից կկազմակերպվի բողոքի երթ` դեպի ՄԱԿ-ի գրասենյակ:
Երիտասարդները 1988-1990թթ. հայերի դեմ կատարված կոտորածները դատապարտող հայտարարությունը կուղարկեն նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված բոլոր դեսպանատներ:

23 года назад в Сумгаите началось массовое истребление армян
23 года назад 27-го февраля 1988 года, в городе Сумгаит, расположенном в 20-ти километрах от Баку, началось массовое истребление армянского населения азербайджанским руководством, которое сопровождалось грабежом и уничтожением имущества армян.
В обстановке молчания руководства СССР, в результате проводимых в течение трех дней этнических чисток, десятки людей были ранены, подверглись насилию, пыткам и издевательствам, 53 человека убиты, при этом, часть убитых была зверски истерзана и тела их сожжены.
29-го февраля в Сумгаит вступила советская армия, которая, однако, практически ничего не сделала для защиты мирного армянского населения. Азербайджанскому чудовищу удалось сделать свое черное дело…
Резня армянского населения Сумгаита была первой этнической чисткой в новой истории СССР и сыграла большую роль, в целом, как в процессе развала СССР, так и в разжигании Карабахской войны.
В результате сокрытия факта геноцида в Сумгаите и дезинформации международной общественности, со стороны руководства Азербайджана продолжалась агрессивная антиармянская пропаганда, что привело к этническим чисткам в Баку в январе 1990 года, жертвами которых стали сотни мирных армянских жителей. В результате совершенных азербайджанским руководством в 1988-1990гг. массовых этнических чисток армян, была изгнана вся армянская община Азербайджана, как минимум пол миллиона человек…
Погромы были не чем иным, как ответом на мирные митинги армянского населения Нагорного Карабаха, которое требовало реализации своего конституционного права на самоопределение.
Напомним, что 7-го июля 1988 года Европейским парламентом была принята резолюция, осуждающая погромы в Сумгаите, в которой в частности говорится:
«Принимая во внимание тот факт, что Нагорный Карабах исторически являлся частью Армении, что более 80% его населения – армяне, что этот район аннексирован Азербайджаном в 1923г., что в феврале 1988-го армяне пострадали от зверств, учиненных в азербайджанском городе Сумгаит,
Принимая во внимание тот факт, что ухудшение политической ситуации, приведшей к массовым убийствам армян в Сумгаите и убийствам в Баку, опасно для армян, проживающих в Азербайджане,
Осуждает зверство и насилие, осуществленные по отношению к армянам, выражавшим свое несогласие в Азербайджане».
Азербайджанские власти никогда не осуждали массовые погромы в Сумгаите и не сожалели о совершенных этнических чистках, включая убийства армян в Карабахе. Наоборот, Азербайджан выставляет себя в качестве «жертвы», представляя борьбу народа Нагорного Карабаха за выживание как «агрессию», грубо фальсифицируя факты, а преступники, которые осуществили геноцид в отношении армян, до сих пор остаются безнаказанными.
Сегодня, по инициативе Молодежного фонда Армении, в Ереване пройдет шествие в память о событиях 28 февраля 1988-ого. Участники шествия направятся к представительству ООН в Армении, а также передадут заявление, осуждающее погромы 1988-90 гг., иностранным дипмиссиям в РА.