Լրացավ Շուշիի հայ բնակչության զանգվածային կոտորածի 91 տարին
«1920թ. մարտի 23-ին թուրքական էքսպեդիցիոն կորպուսի զորախմբերը և մուսավաթական զինված ավազակախմբերը հարձակվեցին Շուշի քաղաքի հայկական թաղամասերի վրա, հրկիզեցին հայ մարդկանց պատկանող տները, խանութները, արհեստանոցները: Շուրջ 30 000 հայ դաժանորեն սպանվեց կամ բռնատեղահանվեց իր հարազատ քաղաքից»: Այս մասին ԼՂՀ ԱԺ-ում ունեցած իր ելույթում նշել է խորհրդարանի պատգամավոր Վարդգես Բաղրյանը:
«Անցյալ դարասկզբին կատարված այդ ոճրագործությունը հետապնդում էր մի նպատակ` բռնաճնշել Արցախի գերակշիռ հայ մեծամասնության ազատ ինքնորոշման իրավունքը, փոխել տեղաշրջանի ժողովրդագրական պատկերը, Շուշին վերածել թուրք-ադրբեջանական ազգայնականության միջնաբերդի` այստեղից բխող հեռահար նպատակներով հանդերձ:
Ստեղծված բարդ ռազմաքաղաքական իրավիճակում և, մանավանդ, Հարավային Կովկասի խորհրդայնացման ու, այսպես կոչված, «պրոլետարական ինտերնացիոնալիզմի» քարոզչության պայմաններում միջազգային հանրությունը, ցավոք, լիովին իրազեկված չէր Շուշիի ողբերգության մասին: Ուստի և այդ բարբարոսության կազմակերպիչներն ու իրականացնողները մնացին անպատիժ:
Անցյալ դարավերջի Արցախյան շարժումը լիովին վերափոխել է իրավիճակը: Շուշին այսօր ընդմիշտ ազատագրված է և կարևորագույն դերակատարություն ունի մեր նորանկախ երկրի քաղաքական, տնտեսական և հատկապես մշակութային կյանքում:
Դատապարտելով 1920թ. մարտի 23-ի ոճրագործությունը, մենք պարտավոր ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի Շուշին վերագտնի իր երբեմնի փառքը: Արցախի իշխանությունները հենց այդ առաջնահերթությամբ են վերաբերվում Շուշիին` աջակից ունենալով ՀՀ, հայկական Սփյուռքի օժանդակությունը:
Վերածնված և բարգավաճ Շուշին կլինի հայ ժողովրդի հավաքական պատասխանը թուրք-ադրբեջանական բարբարոսությանը: Միայն այդ կերպ մենք կկարողանանք վերահաստատել պատմական արդարությունը, վերականգնել մեր ազգային արժանապատվությունը:
Հայ ժողովուրդը մեկ անգամ չէ, որ ավերածություններից փրկել է իր անցյալն ու կառուցել նորը: Շուշին այդ իրողության հերթական վկայությունն է, որ պիտի դուռ բացի դեպի մեր մյուս սրբավայրեր», - ասել է Վարդգես Բաղրյանը:

91 years since pogroms of Armenians in Shushi
“On March 23, 1920, Turkish expedition corps regiments and Musavat armed gangs attacked the Armenian blocks of Shushi, burnt down houses, shops belonging to Armenians. Over 30,000 Armenians were cruelly killed and forced to leave their native town,” member of NKR parliament Vardges Baghryan said addressing the parliament session.
“This crime perpetrated in the early 20th century pursued a single purpose – to suppress the right of self-determination of the Armenian majority in Artsakh, to change the demographic picture of the area, to turn Shushi into a Turkish-Azerbaijani nationalist fortress with far-reaching goals.
Under the complicated military-political situation, especially under the Sovietization of the South Caucasus and the propaganda of the so-called “proletarian internationalism,” the international community, unfortunately, was not completely aware of the Shushi tragedy. Therefore, the organizers and perpetrators of the crime were left unpunished.
The Artsakh movement in late 20th century completely changed the situation. Today Shushi is liberated forever and plays an important role in the political, economic, especially, cultural life of our newly independent country.
Condemning the crime of March 23, 1920, we regard it as our duty to do our best to restore Shushi’s former glory. The Artsakh authorities treat Shushi with the very priority, supported by Armenia and the Armenian Diaspora.
The revival and prosperity of Shushi will come as the collective answer of the Armenian people to the Turkish-Azeri barbarity. Thus we will be able to reestablish historical justice, to restore our national dignity.
It’s not a single case when the Armenian people has saved its past and built a new future. Another evidence of that is Shushi which should open a door to our other sacred places,” Baghryan said.