ՀՀ-ն երախտապարտ է Շվեյցարիայի սկզբունքային քաղաքականության համար
Շվեյցարիան ունի չեզոք և անկողմնակալ ակտիվ քաղաքականության փորձ և մշտապես հետաքրքրություն է ցուցաբերել Հայաստանի և տարածաշրջանի հանդեպ, իսկ հայ-շվեյցարական հարաբերություններն ունեն դարերի պատմություն: Այսօր Շվեյցարիայի նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեյի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայ-շվեյցարական հարաբերությունների վերաբերյալ նման գնահատականներ հնչեցրեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Երկրի ղեկավարը հիշեցրեց, որ 1897 թվականին Շվեյցարիան առաջին երկրներից էր, որը դատապարտեց Օսմանյան կայսրությունում 1894-96 թթ. հայերի կոտորածները` որպես մարդկության դեմ ոճիր:
«Շվեյցարիայի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության տարիներին մեր ժողովրդին սատար են կանգնել թե’ անհատ միսիոներների մարդասիրական գործունեությամբ և թե’ պետական մակարդակով: Շարունակելով մարդասիրության այդ իմաստուն ավանդույթները` 2003 թվականին Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը բանաձև ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման վերաբերյալ: Հայ ժողովուրդը երախտապարտ է Շվեյցարիայի սկզբունքային և հետևողական քաղաքականության համար և, իհարկե, այդ հրեշավոր ոճրագործությունը դատապարտելու համար»,- ասաց ՀՀ Նախագահը:
Երկրի ղեկավարը նշեց, որ հայ-շվեյցարական հարաբերությունները ձեռք են բերել նոր որակ Հայաստանի անկախացումից հետո, ինչի վկայությունն են մեր երկրում Շվեյցարիայի դեսպանատան բացումը, որը, Նախագահ Սարգսյանի գնահատմամբ, երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու մեծ հնարավորությունն է ստեղծում և արտացոլում հարաբերությունների իրական մակարդակը:
Իր հերթին Շվեյցարիայի նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեյը նշեց, որ երկու երկրների միջև մշակված է օրենսդրական լայն դաշտ, որը հնարավորություն է տալիս ակտիվորեն զարգացնել երկկողմանի հարաբերությունները:

«Армения благодарна Швейцарии за последовательную политику»
Армения благодарна Швейцарии за последовательную политику в вопросе признания и осуждения Геноцида армян, заявил сегодня журналистам президент Армении Серж Саргсян на совместной пресс-конференции с президентом Швейцарии Мишлин Кальми-Рей.
Глава государства напомнил, что в 1897 году правительство Швейцарии одним из первых осудило резню армян в Османской империи как злодеяние против человечества.
«Власти Швейцарии в 1915 году во время Геноцида армян поддержали армянский народ и гуманитарной индивидуальной деятельностью миссионеров, и на государственном уровне. Продолжая свои гуманитарные традиции, Национальный Совет Швейцарии в 2003 году принял резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян. Армянский народ благодарен Швейцарии за ее последовательную и принципиальную политику в вопросе признания Геноцида армян и осуждение этого чудовищного преступления», - сказал президент Армении», - отметил президент С.Саргсян.
Глава армянского государства подчеркнул, что Швейцария имеет богатый опыт нейтральной и непредвзятой международной политики, всегда проявляла интерес к Армении и региону, а отношения между двумя народами имеют вековую историю.
По словам С.Саргсяна, армяно-швейцарские отношения приобрели новое качество после независимости Армении, о чем свидетельствует открытие посольства Швейцарии в республике. Как отметил президент, это создает большие возможности для расширения двустороннего сотрудничества и отражает реальный уровень отношений.
Президент Швейцарии Мишлин Кальми-Рей в свою очередь отметила, что двумя государствами разработано широкое законодательное поле, предоставляющее возможность для активного развития двусторонних отношений.