«Շվեյցարիան Հայաստանում  բացեց իր դռները»
Քիչ առաջ Հանրապետության հրապարակին հարող տարածքում` Մելիք Ադամյան 2/ 1 հասցեում, տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարական համադաշնության դեսպանատան բացման պաշտոնական արարողությունը, որին ներկա էր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով մարտի 31-ից ապրիլի 1-ը Հայաստան պաշտոնական այցով ժամանած Շվեյցարիայի նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեյը:
Ինչպես իր ողջույնի խոսքում նշեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսապանատան բացումը վկայում է երկկողմ բարձր մակարդակի հարաբերությունների մասին: Նախարարն ընդգծեց, որ ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամությունը նկատել է տարբեր ոլորտներում: Նա մաղթեց, որ նորաբաց դիվանագիտական առաքելությունը կարողանա, ուղղակի, հարաբերվել ՀՀ պետական կառույցների հետ: Է. Նալբանդյանը խոստացավ նաև, որ հայկական կողմը կանի հնարավոր ամեն ինչ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ:
«Շվեյցարիան Հայաստանում բացեց իր դռները, իսկ Հայաստանում բոլոր դռները բաց են ձեզ համար»,- հայտարարեց Է. Նալբանդյանը:
Իր հերթին Շվեյցարիայի նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեյը կարևորեց դեսպանատան բացումը Հայասատանում` ընդգծելով, որ իր երկիրը մեծ կարևորություն է տալիս մեր տարածաշրջանին: Նրա խոսքերով` Շվեյցարիան ձգտում է ուղիղ կապեր հաստատել մայրցամաքի բոլոր երկիրների հետ:
Ողջույնի խոսքից հետո ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Շվեյցարիայի նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեյը բացեցին դեսպանատան պաշտոնական ցուցանակը:
Նշենք, որ Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան է նշանակավել Կոսնտանտին Օբոլենսկին, ով նախկինում զբաղեցնում էր Շվեյցարիան ներկայացնող գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնը:

В Ереване открылось посольство Швейцарии
Сегодня в Ереване состоялось официальная церемония открытия посольства Швейцарской Конфедерации в Армении, на которой присутствовали президенты двух стран Серж Саргсян и Мишлин Кальми-Рей.
Как отметил в своем выступлении глава МИД Армении Эдвард Налбандян, открытие посольства Швейцарии в Армении свидетельствует о высоком уровне двусторонних отношений. Э.Налбандян подчеркнул, что вековая дружба между двумя народами проявлялась в различных сферах. Глава МИД Армении заверил, что армянская сторона сделает все возможное для развития двусторонних отношений.
«Швейцария открыла свои двери в Армении, а в Армении для Вас открыты все двери», - сказал Э.Налбандян.
Президент Швейцарии Мишлин Кальми-Рей в свою очередь отметила важность открытия посольства в Армении, подчеркнув, что Швейцария придает большую важность этому региону и заинтересована в развитии прямого диалога со странами Европы.
«Открытие в Ереване посольства Швейцарии поспособствует укреплению двусторонних отношений. Швейцария и Армения прошли долгий путь дружественных отношений», - сказала Мишлин Кальми-Рей.
Президент Армении Серж Саргсян и президент Швейцарии Мишлин Кальми-Рей открыли официальную табличку посольства Швейцарии.
Отметим, что Чрезвычайным и Полномочным послом Швейцарии в Армении назначен Константин Оболенский, занимавший ранее должность руководителя офиса Швейцарии в Армении. Посольство располагается на прилегающей к площади Республики территории по адресу: ул. Мелик Адамяна 2/ 1.
По завершении первого дня визита, вечером в честь президента Швейцарии Мишлин Кальми-Рей состоится официальный ужин от имени президента Армении.