ՀՀ-ն և ՉԺՀ-ն կընդլայնեն տնտեսական համագործակցությունը
Այսօր Երևանում ստորագրվեց Հայաստանի և Չինաստանի միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման և խորացման մասին արձանագրություն: Այն ստորագրեցին Հայ-չինական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ հայկական կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արա Պետրոսյանը, և չինական կողմից` ՉԺՀ առևտրի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Սուն Իյունֆուն:
Լրագրողների հետ զրույցում համանախագահները դրական գնահատեցին այսօր տեղի ունեցած հայ-չինական միջկառավարական հանձնաժողովի 6-րդ նիստի արդյունքները:
«Ձեռք ենք բերել բավականին լուրջ պայմանավորվածություններ: Երկկողմ հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդեցին անցած տարի ՀՀ նախագահի և վարչապետի այցերը Չինաստան, որոնց արդյունքում մի շարք պայմանավորվածություններ էին ձեռքբերվել, որոնք փորձում ենք այսօր կյանքի կոչել»,- ասաց Ա. Պետրոսյանը` հավելելով, որ քննարկվել է ՀՀ-ում մետաքսի արտադրություն հիմնելու, շինարարության, բազալտի մանրաթելերի արտադրոթյան, ենթակառուցվածքների (Հյուսիս-Հարավ մայրուղի, երկաթգիծ, Հայաստան-Իրան երկաթգիծ) զարգացման ոլորտներում ներդրումներ իրականացնելու հարցերը:
«Կարծում եմ, որ մեր 6-րդ նիստը պրագմատիկ էր: Երկու կողմն էլ հետաքրքրիր մտքեր են փոխանակել համագործակցության շուրջ: Կողմերը նաև որոշել են ապագայում համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները»,- ասաց Ս. Իյունֆուն:
Նա նշեց, որ ՉԺՀ նախագահի Հայաստան կատարելիք այցի շրջանակներում տեղի կունենա հայ-չինական բիզնես համաժողով: Ս. Իյունֆուի խոսքով, վերջին տարվա ընթացքւմ հայ-չինական առևտրաշրջանառությունը մեծ թափ է ստացել: Նա կարևորեց հայկական ապրանքների արտահանումը Չինաստան և նշեց, որ չինական կողմը հետաքրքրություն է դրսևորում հայկական գինու, կոնյակի, օգտակար հանոծոների նկատմամբ: Չինական կառավարությունը Հայաստանին կաջակցի գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների զարգացման հարցերում: Հատկապես կարևորվեց համագործակցությունը էներգետիկայի, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտներում:
Հավելենք, որ Հայ-չինական միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2013 թ-ին Չինաստանում:

Армения и Китай развивают экономическое сотрудничество
Сегодня в Ереване состоялось подписание протокола о развитии и углублении сотрудничества между Арменией и Китаем. Документ подписали сопредседатели армяно-китайской межправительственной комиссии, с армянской стороны – заместитель министра экономики Армении Ара Петросян, с китайской стороны – начальник управления Европы министерства торговли КНР Сунь Июнфу.
В беседе с журналистами сопредседатель положительно оценили итоги 6-го заседания армяно-китайской межправительственной комиссии.
«Приобретены довольно серьезные договоренности. Новый стимул двусторонним отношениям придали прошлогодние визиты президента Армении и премьер-министра в Китай, в результате которых были приобретены договоренности, которые мы сегодня пытаемся реализовать», - сказал А.Петросян.
По его словам в ходе заседания были обсуждены вопросы реализации инвестиций в инфраструктуры (транспортная магистраль «Север-Юг», железная дорога Армения-Иран), а также создание в Армении производства шелка, базальтового волокна.
«На мой взгляд, 6-ое заседание было прагматичным. Стороны обменялись интересными мыслями вокруг сфер сотрудничества и уточнили перспективные направления взаимодействия в будущем», - отметил в свою очередь Сунь Июнфу.
Он также сообщил, что в рамках предусмотренного визита президента Китая в Армению состоится армяно-китайский бизнес-форум. По его словам, за последние годы товарооборот между двумя странами значительно увеличился. Сунь Июнфу отметил, что китайская сторона проявляет интерес к армянским винам, коньяку, полезным ископаемым, при этом подчеркнув важность сотрудничества в сфере энергетики и возобновляемой энергетики. Китайское правительство также посодействует Армении в вопросах развития сельского хозяйства и инфраструктур.
Отметим, что следующее заседание армяно-китайской межправительственной комиссии состоится в 2013 году в Китае.