Արա Հարությունյանը այցով այցելել է Մարտակերտ շրջան
ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանն այցելել է  Մարտակերտ շրջան, որտեղ Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավարը հաշվետվություն է ներկայացրել: Ներկայացված տվյալներով` 2010 թվականին Մարտակերտում շարունակվել է շրջանի վերականգնմանն ու զարգացմանն ուղղված ծրագրերի և միջոցառումների իրականացումը: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ կառավարությունը:
«Թողարկված արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը ավելի քան 19 միլիարդ դրամ է կազմել` շնորհիվ հանքարդյունաբերության: Շրջանի գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը կազմել է 5 միլիարդ 750 միլիոն դրամ: Իրականացվել են ավելի քան 8 միլիարդ դրամի շինարարական աշխատանքներ, նախորդ տարվա համեմատ 51.5 %-ով ավելին:
Վարչապետ Արա Հարությունյանը նշել է, որ առաջիկայում արվելու է ամեն ինչ Մարտակերտի նախկին փառքը վերականգնելու համար:
Մարտակերտն աշխատատեղեր ունենալու առումով հանրապետության մյուս շրջանների համեմատությամբ գերիշխող դիրքում է: Դրմբոնի հանքարդյունաբերության գործարանը, կառուցվող հէկ-երը և հեռանկարային մի շարք այլ ծրագրեր, վարչապետի խոսքով` աշխուժություն կմտցնեն ինչպես շրջանի, այնպես և հանրապետության կյանքում:
Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավարի հրապարակած ցուցանիշներից մեկը գոհացրեց վարչապետին` ժողովրդագրական աճ է արձանագրվել: 2010 թվականին Մարտակերտի շրջանում ծնվել է 386 երեխա»,- հայտնում են Արցախի կառավարությունից:

Премьер-министр НКР посетил Мартакертский район
Премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Ара Арутюнян посетил с рабочим визитом Мартакертский район, сообщает пресс-служба правительства НКР.
Руководитель Мартакертской районной администрации представил А.Арутюняну отчет за 2010 год, согласно которому в Мартакертском районе продолжались мероприятия и реализация программ, направленных на развитие и восстановление района.
Только благодаря горнодобывающей промышленности, объем выпущенной продукции в районе составил более 19 млрд. драмов. Средний валовой сельскохозяйственный продукт достиг 5 млрд. 750 млн. драмов. В 2010 году в Мартакертском районе были осуществлены строительные работы более чем на 8 млрд. драмов, что по сравнению с прошлым годом больше на 51.5%.
Премьер-министр НКР отметил, что в предстоящем будущем будет сделано все возможное для восстановления былой славы Мартакертского района. По сравнению с другими районами НКР Мартакерт имеет преимущество в плане занятости населения и рабочих мест.
По словам А.Арутюняна, горно-обогатительный комбинат в Дрмбоне, строящиеся ГЭС и ряд других перспективных программ, привнесут активность как в жизнь района, так и в целом в жизнь республики.