Եգիպտոսի ոստիկանությունը Թարհիր հրապարակից ցրել է ցուցարարներին
Եգիպտոսի ոստիկանությունը, օգտագործելով էլեկտրաշոկերներ և ռետինե մահակներ, ցրել է ցուցարարներին, ովքեր ապրիլի 9-ին գիշերելու էին մնացել Կահիրեի կենտրոնում գտնվող Թարհիր հրապարակում: Այս մասին հաղորդում է «Լենտա.ռու-ն»` վկայակոչելով «Ռոյթերս» գործակալությանը:
Նշենք, որ Թարհիր հրապարակում հավաքվել էր մի քանի հարյուր հազար մարդ, ովքեր երկրի իշխանությունը ստանձնած ռազմական խորհրդից պահանջել են դատի տալ նախկին նախագահ Հոսնի Մուբարաքին:
Ցույցից հետո մի քանի հարյուր ցուցարար մնացել է Թարհիր հրապարակում: Պարետային ժամը սկսվելուց անմիջապես հետո` Կահիրեում 02:00-ից մինչև 05:00-ն, հրապարակը շրջապատել են իրավապահ մարմինների աշխատակիցները: Ինչպես հայտնում է «Ռոյթերսը», ականատեսներից մեկը տեսել է, թե ինչպես են ոստիկաններն օդ կրակում, օգտագործում ռետինե մահակներ և էլեկրաշոկերներ: Հրապարակում հավաքված բազմությանը ցրելու նպատակով, ինչպես պատմել է ականատեսը, ոստիկանությունը ձերբակալել է մի քանի ցուցարարների, որոնց թիվը հստակեցված չէ:

Полиция Египта разогнала демонстрантов с площади Тахрир
Египетская полиция применила электрошокеры и резиновые дубинки для разгона демонстрантов, оставшихся в ночь на субботу, 9 апреля, на площади Тахрир в центре Каира, сообщает Лента.ру со ссылкой на Reuters.
На площади Тахрир собрались несколько сотен тысяч человек, которые потребовали от военного совета, находящегося у власти в стране, привлечь к суду бывшего президента Хосни Мубарака.
После завершения демонстрации несколько сотен ее участников остались на площади Тахрир. Сразу же после наступления комендантского часа, действующего в Каире с 02:00 до 05:00, площадь окружили сотрудники правоохранительных органов. Как сообщил Reuters один из очевидцев, полицейские стреляли в воздух, а также использовали резиновые дубинки и электрошокеры. Чтобы разогнать собравшихся на площади, рассказал он, полицейские арестовали несколько демонстрантов. Число задержанных собеседник агентства уточнять не стал.