ՀՀ նախագահը ներկա է գտնվել Ավանում շենքի պաշտոնական բացմանը
ՀՀ նախագահ, ԵՊՀ շրջանավարտների միավորման հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մայրաքաղաքի Ավան վարչական տարածքում ներկա է գտնվել «Աջակցություն երիտասարդ համալսարանականների բնակարանաշինությանը» ծրագրի շրջանակում կառուցված շենքի պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Հանրապետության ղեկավարը շրջել է բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենքային համալիրում, այցելել շահառուների բնակարաններ: Ծրագրի շրջանակում կառուցված ժամանակակից ճարտարապետական լուծումներով շենքն ունի 315 բնակարան:
Նախագահի հանձնարարությամբ, «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» կազմակերպության միջոցների հաշվին բնակարան է նվիրաբերվել համալսարանական զոհված ազատամարտիկ Վարդան Հովհաննիսյանի ընտանիքին: Միջոցառման ընթացքում զոհված ազատամարտիկի ընտանիքին հանձնվել է բնակարանի բանալիներն ու սեփականության վկայականը:
Հանրապետության ղեկավարին ներկայացվել է «Աջակցություն երիտասարդ համալսարանականների բնակարանաշինությանը» բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագրի 2-րդ փուլի աշխատանքների ընթացքը ևս: Մասնավորապես նշվել է, որ այսօր շահագործման հանձնված շենքային համալիրի հարևանությամբ կառուցվում է նոր բազմաբնակարան շենք, որը հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի Հանրապետության մեկ տասնյակ պետական բուհերի երիտասարդ մասնագետներին` մատչելի պայմաններով ձեռք բերել բնակարաններ: Համաբուհական ծրագրի շրջանակում շենքի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են 2010թ. մայիսին: Այն շահագործման կհանձնվի 2012թ. նոյեմբերին:
Երկրորդ փուլի աշխատանքներն իրականացվում են` հաշվի առնելով երիտասարդ մասնագետների կողմից ծրագրի նկատմամբ ցուցաբերած մեծ հետաքրքրությունը, մատչելի պայմաններով բնակարան ձեռք բերելու նրանց ցանկությունը, նպատակ ունենալով նպաստել երիտասարդ գիտնականների սոցիալական և բնակարանային խնդիրների լուծմանը:
Նախատեսվում է բազմաբնակարան շենքեր կառուցել նաև Տավուշի մարզի Իջևան և Դիլիջան քաղաքների երիտասարդ ընտանիքների համար: Առաջիկայում նախատեսվում է բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագրեր իրականացնել երիտասարդ բժիշկների, լրագրողների և միջազգային մրցաշարերում հաղթանակած ու Հայաստանի Հանրապետության մարզական պատիվը բարձր պահած երիտասարդ մարզիկների համար:

В Ереване сдан в эксплуатацию жилой комплекс для молодых семей
Президент Армении, глава совета попечителей Объединения выпускников ЕГУ Серж Саргсян принял сегодня участие в торжественном мероприятии официальной сдачи в эксплуатацию жилого комплекса, построенного в административном районе Аван в рамках программы «Доступное жилье для молодых семей».
Глава государства осмотрел многоквартирный комплекс, оценил качество строительных работ, посетил новые квартиры. Новое многофункциональное здание с современными архитектурными решениями имеет 315 квартир.
По поручению президента Армении за счет средств организации «Объединение выпускников ЕГУ» семье погибшего воина, выпускника университета Вардана Ованнисяна была предоставлена в дар новая квартира. В ходе торжественной церемонии семье В. Ованнисяна были вручены ключи и сертификат собственности.
Президент Армении ознакомился также с процессом работ второго этапа социальной программы жилищного строительства для молодых семей. В частности, было отмечено, что рядом со сданным в эксплуатацию комплексом строится еще одно многоквартирное здание, которое предоставит молодым специалистам из более одного десятка вузов республики возможность приобрести жилье по доступным ценам.
Отметим, что строительные работы в рамках программы начались в мае 2010 года, жилой комплекс будет сдан в эксплуатацию в ноябре 2012 года. Работы в рамках второго этапа осуществляются с учетом большого интереса, проявленного молодыми специалистами к реализуемой программе, желания приобрести квартиры по доступной цене, а также с целью содействия решению социальных и жилищных вопросов молодых ученых.
Планируется построить многоквартирные здания для молодых семей также в городах Дилижан и Иджеван Тавушской области Армении. В будущем предусматривается осуществление социальных программ обеспечения жильем также для молодых врачей, журналистов и спортсменов.