Մինսկում այսօր սգո օր է` ի հիշատակ ահաբեկչության զոհերի
Բելառուսի մայրաքաղաքում այսօր սգո օր է հայտարարված` ի հիշատակ ապրիլի 12-ին Մինսկի մետրոպոլիտենի «Օկտյաբրսկայա» (Հոկտեմբերյան) կայարանում տեղի ունեցած պայթյունի զոհերի:
Պայթյունի հետևանքով, որը Բելառուսի իշխանությունները ահաբեկչություն են որոկավորել, զոհվել է 12 մարդ, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով հիվանդանոցներ են տեղափոխվել 150 հոգի:
Ահաբեկչության դրդապատճառները հայտնի չեն: Տեղի ունեցածի համար պատասխանատվություն որևէ խմբավորում չի ստանձնել:
Նախօրեին Բելառուսի ԱԱԾ-ն հայտարարել էր, որ պայթյունի հետ կապված հետախուզվում է ոմն երիտասարդ` «ոչ սլավոնական արտաքինով»: Հետաքննության շրջանակներում ձերբակալվել է 3 հոգի:
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ պայթյունը փորձ էր ապակայունացնել իրավիճակը երկրում և չի բացառել, որ կազմակերպիչները կարող են արտասահմանցիներ լինել: Այս մասին հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի ռուսական ծառայությունը:

В Минске скорбят по погибшим в результате теракта
В столице Белоруссии сегодня день траура по погибшим в результате взрыва на станции метро «Октябрьская» вечером 11 апреля.
Жертвами взрыва стали 12 человек, с ранениями госпитализированы более 150 человек.
Белорусские власти квалифицировали произошедшее как теракт. Его мотивы, однако, остаются неясными. Ответственности за взрыв никто на себя не взял.
Вчера представители белорусского КГБ объявили, что разыскивают подозреваемого – молодого мужчину "неславянской внешности" и крепкого телосложения. В рамках расследования задержаны три человека.
Президент Белоруссии Александр Лукашенко назвал взрыв попыткой дестабилизировать ситуацию в стране и не исключил, что к его организации могут быть причастны иностранцы, сообщает русская служба радио «Свобода».