Հոլանդական և բելգիական բանջարեղենը` կրկին ռուսական խանութներում
Հոլանդական և բելգիական բանջարեղենը կրկին կհայտնվի ռուսական խանութների վաճառասեղաններին, այս մասին հայտարարել է Ռոսպոտրեբնադզորի ղեկավար Գենադի Օնիշենկոն:
Եվրամիությունից բանջարեղենի ներմուծման արգելքը դրվել էր հունիսի 2-ին` կապված ԵՄ երկրներում տարածված մի շարք սուր աղիքային վարակի հետ:
Բանջարեղենի ներմուծման թույլտվությունը որոշակի խիստ պահանջների կատարման արդյունք է` մասնավորապես անհրաժեշտ է հատուկ վկայական: Ներմուծման արգելքի վերացման հայտ են ներկայացրել նաև Լեհաստանից, Լիտվայից, Իսպանիայից, Դանիայից և Չեխիայից:

Russia is ending a ban on vegetable imports from the European Union, starting with the Netherlands and Belgium, Rospotrebnadzor, Russia’s top consumer rights watchdog said, AP reported.
Shipments were allowed to resume Tuesday, the agency said, following a 26-day ban intended to prevent an E. coli outbreak centered on Germany from spreading east.
Russia and the EU have reached agreement on safety certification, and Rospotrebnadzor chief Gennady Onishchenko said that every shipment of vegetables must be accompanied by an individual certificate guaranteeing its safety.