Պաշտպանության նախարարն այցելել է Եռաբլուր
ՀՀ պաշտպանության նախարության և զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ղեկավար կազմը` պաշտպանության նախարար, ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ Անհայտ կորած ազատամարտիկի հիշատակի օրվա կապակցությամբ այսօր այցելել է Եռաբլուր պանթեոն և հարգանքի տուրք մատուցել Անհայտ կորած ազատամարտիկների հուշակոթողի առաջ:
Պաշտպանության նախարարը, անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատները, մարտական ընկերներն այնուհետ մասնակցել են Երևանի Կամերային երաժշտության տանը կազմակերպված հուշ-ցերեկույթին:
Դիմելով դահլիճում ներկա անհայտ կորածների հարազատներին` Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «Չկա որևէ ողջամիտ մարդ, ով պատերազմը կնախընտրի խաղաղությունից: Սակայն յուրաքարչյուր ժողովրդի համար լինում են պահեր, երբ պատերազմը պարտադրված և վճռական է դառնում, երբ պատերազմի միջոցով հնարավոր է լինում ապահովել ժողովրդի ազատությունը և հետագա զարգացումը: Այս առումով արցախյան գոյապայքարը մեզ համար այն սրբագույն պայքարն է, որով մենք կարողացանք պահպանել մեր ժողովրդի արժանապատվությունը: Ցավոք, պատերազմում ունեցել ենք նաև անդառնալի կորուստներ: Փառք ու պատիվ բոլոր ազատամարտիներին, ովքեր իրենց կյանքը զոհել են մեր այսօրվա խաղաղ արարման համար: Մարտական գործողությունների ժամանակ, ցավոք, եղել են նաև անհայտ կորածներ, որոնց ճակատագրերը մինչ այսօր մնում են անհայտության մեջ: Քաջ գիտակցում եմ այն ծանր դրությունը, որում դուք այսօր ապրում եք. ամեն հեռախոսազանգ կամ դռան զանգ ձեր մեջ արթնացնում է ձեր հարազատի սպասումը: Վստահեցնում են, որ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը միջազգային կազմակերպությունների միջոցով հետևողական աշխատանք է տանում, որպեսզի անհայտ կորածների ճակատագրերը պարզորոշ դառնան և հնարավոր լինի ապահովել նրանց վերադարձը հայրենիք»:
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ`անհայտ կորած ազատամարտիկի հիշատակի օրվա կապակցությամբ միջոցառումներ են կազմակերպվել նաև ՀՀ մարզերում:

С.Оганян почтил память без вести пропавших в пантеоне «Ераблур»
Руководящий состав министерства обороны и генерального штаба ВС Армении во главе с министром обороны, председателем комиссии по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших РА Сейраном Оганяном по случаю Дня памяти без вести пропавших ополченцев посетил сегодня пантеон «Ераблур» и отдал дань памяти без вести пропавшим ополченцам.
Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства, С.Оганян, родственники, боевые товарищи без вести пропавших ополченцев приняли затем участие в вечере памяти, организованном в Доме камерной музыки Еревана.
Обращаясь к присутствующим в зале родственникам без вести пропавших, Сейран Оганян сказал: «Нет ни одного разумного человека, который предпочел бы войну миру. Однако у каждого народа бывают моменты, когда война навязана и становится решающей, когда обеспечение свободы и дальнейшего развития народа возможно только посредством военных действий. В этом плане Арцахская война стала для нас той священной борьбой, посредством которой мы сумели сохранить достоинство нашего народа. К сожалению, в этой войне мы имели также невосполнимые утраты. Честь и слава всем ополченцам, которые пожертвовали своей жизнью ради нашего сегодняшнего мирного созидания! К сожалению, во время боевых действий были также без вести пропавшие, чья судьба до сих пор остается неизвестной. Мы прекрасно осознаем всю тяжесть вашего сегодняшнего положения: каждый телефонный звонок или звонок в дверь пробуждают в вас надежду на возвращение родного человека. Уверяю вас, что комиссия, занимающаяся вопросами пленных, заложников и без вести пропавших через международные организации ведет последовательную работу, чтобы прояснить судьбу без вести пропавших и обеспечить их возвращение на родину».
По случаю Дня памяти без вести пропавших ополченцев мероприятия были организованы и в областях Армении.