Իսկանդարյան. Պատերազմը հսկայական ռիսկ է, շահը` զրոյական
Այս պահին Լեռնային Ղարաբաղում նոր պատերազմն անհնար է: Ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Սահմանի վրա, ըստ Ա. Իսկանդարյանի, կրակոցները կշարունակվեն, քանի որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ցանկանում է պահպանել լարվածությունը, «ինչը հաստատ սերժանտ Մամեդովը չի որոշում»:
«Պատերազմն այլ հարց է, և որպեսզի այն սկսվի, պետք են այլ պայմաններ, այլ ռեսուրսներ, ուժերի այլ հարաբերակցություն, ինչը չկա ու չի լինելու»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Այնուամենայնիվ, ըստ քաղաքագետի, եթե Ադրբեջանը որոշի պատերազմ սկսել, ապա այն կտևի 5 օր. «Այնուհետ այն կդադարի, արդյունքում կառաջանան բազմաթիվ նոր խնդիրներ, սակայն չլուծելով առկա խնդիրներից և ոչ մեկը: Պատերազմը հսկայական ռիսկ է, շահը` զրոյական»:

War is an enormous risk and the interests – zero
A new war in Nagorno-Karabakh is impossible now, political expert, director of Caucasus Institute Alexander Iskandaryan said in a news conference.
Firing in the line of contact will not terminate, since Azerbaijan wants more panic, which “surely doesn’t decide sergeant Mamedov.”
“War is another issue, different conditions, different resources and relations are needed to resume it,” expert said.
Anyway, if Azerbaijan intents to resume a war, it will last 5 days. “Then it will terminate, and new problems will occur. War is an enormous risk and the interests – zero.”