Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բարաք Օբամային
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատուն և շնորհավորել դեսպանատան աշխատակիցներին՝ Միացյալ Նահանգների անկախության 235-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Նախագահի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ Հանրապետության ղեկավարն իր խոսքում նշել է, որ Միացյալ Նահանգների Անկախության տոնը շատ մեծ նշանակություն է ունեցել և այժմ էլ ունի ոչ միայն Միացյալ Նահանգների, այլև բոլոր ժողովուրդների, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, քանի որ, ըստ Նախագահի, չկա մի ժողովուրդ, ով չի ցանկանում անկախություն և ազատություն:
Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ, Սերժ Սարգսյանը նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային՝ Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ:
Հայաստանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ամենայն ջերմությամբ շնորհավորում եմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ՝ ի սրտե մաղթելով Ձեզ նորանոր հաջողություններ, իսկ Ամերիկայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն:
235 տարի առաջ Ֆիլադելֆիայում ընդունված Անկախության հռչակագիրը խորհրդանշեց կարևորագույն հանգրվան ժողովրդավարության, մարդու և ժողովուրդների իրավունքների ու արժանապատվության, սեփական ճակատագիրը տնօրինելու ազատության բարձրագույն արժեքների ամրագրման ճանապարհին:
Անգնահատելի է այն շարունակական և համակողմանի աջակցությունը, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ցուցաբերել է Հայաստանին՝ քսանամյակը բոլորող անկախության առաջին տարիներից ի վեր: Օգտվելով առիթից` շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեր վարչակազմին և անձամբ Ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված հետևողական և կառուցողական ջանքերի համար՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության։
Հայաստանն առանձնահատուկ կարևորություն է տալիս Միացյալ Նահանգների հետ շարունակվող սերտ գործակցությանն ու գործընկերային ջերմ հարաբերություններին, երկկողմ կապերի վերընթաց զարգացմանը, մեր երկրների ու ժողովուրդների բարեկամության հետագա ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք նոր հնարավորություններ ստեղծել փոխադարձ հետաքրքրության բոլոր ոլորտներում գործակցության առկա որակական մակարդակը ավելի բարձրացնելու համար:

С. Саргсян направил поздравительное послание Бараку Обаме
В связи с Днем Независимости Соединенных Штатов Америки президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил посольство США и поздравил сотрудников посольства с 235-ой годовщиной Независимости Соединенных Штатов. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Глава государства в своем выступлении отметил, что праздник Независимости Соединенных Штатов имел и по сей день имеет очень большое значение не только для народа Соединенных Штатов, но и для всех народов, в том числе и для народа Нагорного Карабаха, поскольку, согласно Президенту, нет такого народа, который не желает независимости и свободы.
Серж Саргсян также направил поздравительное послание Президенту США Бараку Обаме в связи с Днем Независимости Соединенных Штатов.
«Многоуважаемый господин Президент,
От имени народа Армении и от себя лично со всей теплотой поздравляю с Днем Независимости Соединенных Штатов Америки, сердечно желая Вам всё новых успехов, а дружественному народу Америки – мира и процветания.
Принятая 235 лет назад в Филадельфии Декларация о Независимости символизировала важнейшую веху на пути закрепления высших ценностей демократии, прав человека и народов, достоинства, свободы распоряжаться собственной судьбой.
Неоценимо то постоянное и всестороннее содействие, которое Соединенные Штаты Америки оказывали Армении с первых же лет уже приближающейся к двадцатилетию независимости.
Пользуясь случаем, выражаю благодарность Вашей администрации и лично Вам за последовательные и конструктивные усилия, направленные на мирное урегулирование проблемы Нагорного Карабаха, во имя мира, стабильности и безопасности в регионе.
Армения придает первостепенное значение продолжающемуся с Соединенными Штатами тесному взаимодействию и теплым партнерским отношениям, поступательному развитию двусторонних связей, дальнейшему укреплению и углублению дружбы между нашими странами и народами.
Я преисполнен надежды, что совместными усилиями мы сможем создать новые возможности для того, чтобы еще больше повысить существующий качественный уровень взаимодействия во всех сферах, представляющих взаимный интерес.