Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բարաք Օբամային
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատուն և շնորհավորել դեսպանատան աշխատակիցներին՝ Միացյալ Նահանգների անկախության 235-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Նախագահի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ Հանրապետության ղեկավարն իր խոսքում նշել է, որ Միացյալ Նահանգների Անկախության տոնը շատ մեծ նշանակություն է ունեցել և այժմ էլ ունի ոչ միայն Միացյալ Նահանգների, այլև բոլոր ժողովուրդների, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, քանի որ, ըստ Նախագահի, չկա մի ժողովուրդ, ով չի ցանկանում անկախություն և ազատություն:
Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ, Սերժ Սարգսյանը նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային՝ Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ:
Հայաստանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ամենայն ջերմությամբ շնորհավորում եմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ՝ ի սրտե մաղթելով Ձեզ նորանոր հաջողություններ, իսկ Ամերիկայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն:
235 տարի առաջ Ֆիլադելֆիայում ընդունված Անկախության հռչակագիրը խորհրդանշեց կարևորագույն հանգրվան ժողովրդավարության, մարդու և ժողովուրդների իրավունքների ու արժանապատվության, սեփական ճակատագիրը տնօրինելու ազատության բարձրագույն արժեքների ամրագրման ճանապարհին:
Անգնահատելի է այն շարունակական և համակողմանի աջակցությունը, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ցուցաբերել է Հայաստանին՝ քսանամյակը բոլորող անկախության առաջին տարիներից ի վեր: Օգտվելով առիթից` շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեր վարչակազմին և անձամբ Ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված հետևողական և կառուցողական ջանքերի համար՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության։
Հայաստանն առանձնահատուկ կարևորություն է տալիս Միացյալ Նահանգների հետ շարունակվող սերտ գործակցությանն ու գործընկերային ջերմ հարաբերություններին, երկկողմ կապերի վերընթաց զարգացմանը, մեր երկրների ու ժողովուրդների բարեկամության հետագա ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք նոր հնարավորություններ ստեղծել փոխադարձ հետաքրքրության բոլոր ոլորտներում գործակցության առկա որակական մակարդակը ավելի բարձրացնելու համար:

On the occasion of the US national holiday – the Independence Day – today, President Serzh Sargsyan visited the US Embassy in Yerevan and congratulated the staff on the occasion of America’s 235th anniversary of independence, President’s press office informs.
The President of the Republic of Armenia in his remarks said that the Independence Day of the United States had and has even today significance not only for the people of the United States but for all nations including the people of Nagorno Karabagh. According to the President, there is no nation or a people which is not striving for independence and freedom.
President Serzh Sargsyan sent also a congratulatory message to the President of the United States Barack Obama on the occasion of the US Independence Day.
The message states:
“Mr. President,
On behalf of the people of Armenia and my own behalf, I send my warmest congratulations on the occasion of America’s Independence Day and cordially wish you new success, and peace and prosperity to the friendly people of the United States.
The Declaration of Independence, adopted in Philadelphia 235 years ago, signifies the most important milestone on the road toward the consolidation of the greatest values of democracy, human rights and rights of nations, dignity and freedom of the people to master their own destiny.
Continuous and comprehensive assistance to the Republic of Armenia, which will be celebrating its 20th anniversary, provided by the United States from day one of our independence, is invaluable.
I take this opportunity to thank your administration and you personally for persistent and constructive efforts for the resolution of the Nagorno Karabakh problem and aimed at maintaining peace, stability and security in the region.
Armenia attaches special importance to the ongoing close cooperation with the United States and warm partnership relations, progressive development of our bilateral relations, further strengthening and deepening of friendship between our people and our countries.
I am hopeful that together we will be able to create new opportunities for cooperation in all areas of mutual interest, elevating that cooperation to a qualitatively new level.