Ո՞վ կդառնա ԱՄՀ փոխնախագահ
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի նորանշանակ ղեկավար Քրիստին Լագարդը առաջարկել է հիմնադրամի փոխնախագահի պաշտոնում նշանակել չինացի տնտեսագետ Չժու Մինին։ Այս մասին տեղեկացնում են ռուսական լրատվամիջոցները՝ հղում անելով հիմնադրամի պաշտոնական հաղորդագրությանը։
Չինացի տնտեսագետ Չժու Մինն այժմ աշխատում է հիմնադրամի նախագահի մասնագետ–խորհրդականի պաշտոնում , որը նա զբաղեցրել է անցած տարի։ Մինչ այդ Մինն աշխատել է Չինաստանի ժողովրդական բանկում։
ԱՄՀ ղեկավարը նաև առաջարկել է իր տեղակալի պաշտոնում նշանակել ԱՄՆ նախագահի՝ տնտեսական հարցերով հատուկ օգնական Դեվիդ Լիպտոնին։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է , որ Մինի և Լիպտոնի թեկնածությունները պետք է հաստատվեն ԱՄՀ–ի գործադիր խորհրդի կողմից։

Zhu Min nominated as Deputy Managing Director of IMF
The International Monetary Fund (IMF) announced Tuesday that its Managing Director Christine Lagarde has proposed the appointment of Zhu Min, currently Special Advisor to the Managing Director, to the position of IMF's Deputy Managing Director.
Lagarde also proposed the appointment of David Lipton, a White House aide, to the position of IMF's First Deputy Managing Director to succeed John Lipsky, whose term ends on August 31, 2011.
Zhu last year joined the IMF as a Special Advisor to the Managing Director from the People's Bank of China (PBOC), China's central bank.
Lagarde has proposed that Zhu assume his duties in the newly created Deputy Managing Director position on July 26, 2011, working with the other three Deputy Managing Directors in support of the Managing Director.