Կիպրոսի բնակիչներ մեղադրում են նախագահին 12 մարդկանց մահվան մեջ
Կիպրոսի հազարավոր բնակիչներ երթ են անցկացրել դեպի նախագահական նստավայր Նիկոսիա` մեղադրելով կառավարությանը պարտականություների չկատարման մեջ, որը ռամածովային բազայում արկերի պայթյունի բերեց ու 12 մարդկանց մահվան պատճառ դարձավ: Ոստիկանները ցուցարարներին ցրելու համար արցունքաբեր գազ են օգտագործել: Այս մասին տեղեկացնում է «ԲիԲիՍի»-ն:
Զոհվածների թվում է նաև Կիպրոսի ռազմածովային նավատորմի ղեկավար Անդրեաս Իոնիդեսը, ռազմածովային բազայի գնդապետ Լամբրոս Լամբրուն և վեց հրշեջներ: Երեկ լրատվամիջոցները տեղեկացրել էին, որ պայթյունի արդյունքում վիրավորվել էին ավելի քան 60 հոգի: Իրանից բռնագրավված ռազմամթերքի հզոր պայթյունի արդյունքում վնասվել է խոշոր էլեկտրոցանցերը, ինչը բերել է կղզում էլեկտրաէներգիայի մասսայական անջատմանը:
Ոստիկանության տեղեկացմամբ` երբ հասարակության շրջանում միջադեպի հետ կապված դժգոհությունը մեծացավ, մոտ 5 հազար հոգանոց ամբոխ հավաքվեց նախագահի նստավայրի մոտ և դարպասների վրա ցուցապաստառ կախեց` վրան գրված` «Նախագահ Քրիստոֆիաս մարդասպանը պետք է բանտ նստի»:
Իրադարձության ականատեսները տեղեկացնում են, որ ցուցարարաներն առաջակել են ոստիկաններին միանալ իրենց, սակայն անհաջող: Ականատեսները նաև հայտարարել են, որ մի քանի երիտասարդներ կոտրել են դարպասի փականը, ու ցուցարարաների ամբոխը մտել է նստավայրի տարածք:
Ոստիկանությունը նրանց թույլատրել է հասնել երկրորդ դարպասին, որը շրջափակված է եղել մեծ թվով հատուկ ծառայության հակագազ հագած ներկայացուցիչներով: Այդ ամենից հետո բազմաթիվ մարդիկ սկսել են հեռանալ, բայց երիտասարդների խումբը դարպասների ուղղությամբ քարեր է շպրտել, ինչի արդյունքում ոստիկանությունը արցունքաբեր գազ օգտագոծելով`ցրել է նրանց:
Վիրավորների կամ ձերբակալվածների մասին տեղեկատվություն դեռևս չկա:
Միջադեպի կապակցությամբ Կիպրոսի Պաշտպանության նախարարն ու Ազգային գվարդիայի ղեկավարը պաշտոնաթող են արվել: Տեղեկացնում է «Գազետա ռու»-ն:

Жители Кипра обвинили президента Христофиаса в гибели 12 человек
Тысячи жителей Кипра обвинили президента Димитриса Христофиаса в халатности, которая привела к гибели 12 человек от взрыва снарядов на военно-морской базе «Евангелос Флоракис». Об этом сообщает BBC.
Согласно информации, 5 тысяч человек собрались у президентского дворца в Никосии и повесили на ворота плакат со словами «Христофиас – убийца и должен сесть в тюрьму». Полиция для разгона демонстрантов применила слезоточивый газ. Сообщений о раненых или задержанных не поступало.
Следует сказать, что большинство кипрских СМИ также раскритиковали правительство. Так, одна из оппозиционных ежедневных газет Alithia («Правда») разместила на первой полосе статью о произошедшем с заголовком «Это преступление». А газета Cyprus Mail обвинила президента в этом происшествии, описав его как «криминальную ошибку».
Напомним, серия мощных взрывов на территории базы ВМС Кипра «Евангелос Флоракис» произошла утром 11 июля. В результате инцидента погибли 12 человек, еще 62 получили ранения. Среди погибших также числятся глава военно-морского флота Кипра Андреас Ионидес, командир военно-морской базы Ламброс Ламбру и 6 пожарных.
По предварительным данным, возгорание началось на свалке, где хранилось вооружение, конфискованное в 2009 году с судна, которое направлялось из Ирана в Сирию. О каком именно судне идет речь, не уточняется. Как заявил представитель кипрского правительства Стефанос Стефану, точные причины взрывов устанавливаются. «Версия диверсии на начальном этапе расследования исключается», – подчеркнул Стефану.
Отметим, что в связи с инцидентом глава Минобороны Кипра и начальник Национальной гвардии ушли в отставку.
Известно, что на военно-морской базе «Евангелос Флоракис» находятся основные боевые единицы ВМС Кипра. База служит также перевалочным пунктом и отправной точкой для участвующих в учениях судов, в том числе и иностранных.