ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն Գանձասարի վրա «խաչ կքաշի»
Օրեր առաջ «Aysor.am»-ը, անդրադառնալով Գանձասարի նորաոճ վերականգնմանը, որպես օրինակ դիտարկելով Նորավանքը, որի շուրջը կառուցած սրճարանի և նոր դարպասների պատճառով վանքը չէր ընդգրկվել Յունեսկօ-ի համաշխարհային ժառանգության հուշարձանների ցանկում, մտավախություն էր հայտնել, թե նույն ճակատագիրն է սպառնում նաև Գանաձասարին:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը կիսեց այդ մտավախությունը, ասելով, որ եթե մի օր Արցախը հայտ ներկայացնի Յունեսկօ-ին` Գանձասարը հուշարձանների ցանկում ներառելու համար, կառույցի պատվիրակները նույնիսկ չեն մոտենա պատմական վանքին.
«Նորավանքի ժամանակ, հեռվից տեսնելով այդ դարպասները, շրջանցեցին եկեղեցին և նույնիսկ չմոտեցան: Վաստահ եմ, որ նույնը տեղի կունենա Գանձասարի հետ` «թխած» պարիսպների պատճառով: Այս սալիկապատումով նորոգողները հոգևոր կառույցի վրա փաստորեն խաչ են քաշում` ուղղակի իմաստով»:

Karapetyan: UNESCO to refuse including Gandzasar in its list
We already wrote about the restoration of Gandzasar in a modern style, as an example pointing to Noravank around which cafes are built, and new gates are installed, because of which the temple was not included in the list of UNESCO World Cultural Heritage.
Today on the meeting with journalists expert of Armenian architecture Samvel Karapetyan expressed the viewpoint that Gandzasar cannot be included in the UNESCO list as well.
"In the case of Noravank after seeing this gate the UNESCO experts didn’t even approach the temple. I am sure that the same thing will happen with Gandzasar. By a similar restoration of the walls around the church, the initiators simply put a cross on it," said S. Karapetyan.