ՀՀ Վարչապետ. «հուլիսին և օգոստոսին կարձանագրենք գնանկում»
«Հայաստանում մենք պահպանելու ենք արտաքին պարտքի 50 տոկոսի չգերազանցումը համախառն ներքին արդյունքից. այն ներկայում կազմում է 43 տոկոս», -այսօր ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետում դասախոսություն կարդալիս ուսանողներին, դասախոսներին ու շրջանավարտներին, լրագրողներին ու, ուրեմն, ընթերցողներին վստահեցրեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Անդրադառնալով ապրանքային շուկաներում գների ապագա վարքագծին, Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ հնարավոր է նորից գնաճ գրանցվի` հատկապես դիզվառելիքի տեսանկյունից, եթե արաբական երկրների քաղաքական անկայունությունը շարունակվի:
Վարչապետը վստահեցրեց նաև, որ այսօր Հայաստանի տնտեսությունը գտնվում է կայունացման միջավայրում ու 2011թ.-ի առաջին վեց ամսում գնաճը կազմել է 3.5 տոկոս, իսկ «հուլիսին և օգոստոսին կարձանագրենք գնանկում»:
Ըստ վարչապետի, սա այն դեպքում, երբ անցյալ տարի վատ եղանակի պայմանավորվածությամբ բարձր գնաճ ենք արձանագրել անգամ օգոստոսին:
Տ.Սարգսյանը հիշեցրեց նաև, որ «2010թ-ին ունեցել ենք 9.4 տոկոս գնաճ, որի 7 տոկոսը պայմանավորված է եղել համաշխարհային շուկայի գներով»:
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից հետո Հայաստանի կառավարության որդեգրած տնտեսական քաղականությունը Տ.Սարգսյանի ներկայացմամբ, ուներ մի սկզբունք` նախապատվություն տալ մակրոտնտեսական կայունության ապահովմանը:
«2006-2011թ. Արտաբյուջետային ազդակները, վկայում են, որ մենք իրականացրեցինք հակացիկլիկ քաղաքականություն` եկամուտի ազդակը և ծախսի ազդակը»,- ասաց նա` նշելով, որ դրանք հաշվվում են եկամուտի տարբերությունն ըստ տարիների ՀՆԱ-ի տարբերությանը հարաբերելով:
Վարչապետը հավելեց նաև, որ մինչև ճգնաժամ Հայաստանը վարել է զսպողական քաղաքանություն.այսինքն համախառն արդյունքի աճը եղել է ավելի ցածր, հավաքած եկամուտները` շատ, ինչն էլ որոշակի դիմադրողականություն է տվել երկրի տնտեսությանը, իսկ «ճգնաժամի ժամանակ հակացիկլիկ քաղաքականություն ենք վարել, քանի որ ունեցել ենք տնտեսական անկում, բայց էապես ավելացրել ենք մեր ծախսերը»:

В июле-августе в Армении ожидается дефляция
Правительство Армении осуществляет политику, согласно которой объем внешнего долга не должен превышать 50% объема ВВП, в настоящее время это соотношение составляет 43%. Об этом заявил сегодня премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая сегодня перед студентами экономического факультета Ереванского государственного университета.
Обратившись к инфляционным рискам, Т.Саркисян отметил, что в случае сохранения нестабильности в арабских странах, возможен новый виток роста цен, особенно на дизельное топливо.
По оценке премьер-министра, сегодня экономика Армении находится на этапе стабилизации, за первое полугодие этого года инфляция составила 3.5%. «В июле и августе мы зафиксируем дефляцию», - сказал он и добавил, что это в том случае, когда в прошлом году цены росли даже в августе.
Т.Саркисян напомнил, что в 2010 году инфляция составила 9.4%, из них 7% были обусловлены повышением цен на мировом рынке.
Как отметил премьер-министр, экономическая политика правительства Армении после мирового кризиса имела один принцип – приоритетность обеспечения макроэкономической стабильности.
Т.Саркисян подчеркнул также, что Армения до кризиса проводила сдерживающую политику, то есть рост ВВП был более низким, а собираемые доходы – высокими, что придало определенную сопротивляемость экономике страны. По словам премьер-министра, «во время кризиса осуществлялась антицикличная политика, поскольку, несмотря на экономический спад, расходы увеличились».