Կասկածվում է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ կապի մեջ
Հուլիսի 23-ին, հայ-վրացական սահմանը «Բավրա » անցակետով հատելու փորձ կատարելիս ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել է ՀՀ քաղաքացի, Երևանի բնակիչ, 1980 թ. ծնված Կ.Յ. Մեհրաբյանը, որը կասկածվում է Ադրբեջանի հանրապետության հատուկ ծառայությունների հետ կապի մեջ:
Այս մասին հայտնում են ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից։
Կ. Մեհրաբյանը ՀՀ ԱԱԾ տեսադաշտում գտնվել է երկարատև ժամանակահատվածում, որի ընթացքում տարբեր, այդ թվում տեսաձայնագրման միջոցով փաստաթղթավորվել են Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին հետաքրքրող` ԼՂՀ ռազմական պոտենցիալի վերաբերյալ նրա կողմից տեղեկատվության հավաքման, պահպանման և փոխանցման փաստերը: Կ. Մեհրաբյանը Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին հետաքրքրող գաղտնի տեղեկատվության հավաքման գործընթացում փորձել է ներգրավել ԼՂՀ բնակիչների և ՀՀ ՊՆ զինծառայողների:
ՀՀ ԱԱԾ–ում առկա են Կ. Մեհրաբյանի հակաիրավական գործունեության` Թուրքիայի հանրապետության տարածքում գործող Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների կողմից նրան հավաքագրելու և հետագայում օգտագործելու փաստը ապացուցող անհերքելի փաստագրական նյութեր:
Հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով /Պետական դավաճանություն/, քննությունը վարում է ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունը:

Спецслужбы Армении задержали азербайджанского шпиона
Сегодня при попытке пресечения армяно-грузинской границы на контрольно-пропускном пункте «Бавра» сотрудниками Службы национальной безопасности РА задержан гражданин Армении, житель Еревана 1980 года рождения Карен Меграбян, который подозревается в связи со спецслужбами Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба СНБ Армении.
Карен Меграбян длительное время находился в поле зрения СНБ Армении. За данный период были документированы различные факты, в том числе видеоматериалы, сбора и передачи им сведений специальным службам Азербайджана об интересующем их военном потенциале Нагорно-Карабахской Республики. Карен Меграбян в процессе сбора секретной информации, интересующей азербайджанские спецслужбы, пытался вовлечь в свою деятельность жителей и военнослужащих Армии обороны НКР.
В СНБ Армении имеются неопровержимые документальные факты, доказывающие незаконную деятельность Карен Меграбяна, а именно: факты, подтверждающие его вербовку и дальнейшее использование действующими на территории Турции специальными службами Азербайджана.
Согласно источнику, в отношении Карена Меграбяна возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 299 Уголовного кодекса РА (государственная измена). Расследование ведет следственное управление СНБ Армении.