Շենժենում ավարտվեցին ծանրամարտի մրցումները
Չինաստանում ընթացող համաշխարհային ունիվերսիադայում ծանրամարտի մրցումների վերջին օրը խաղարկվեց մեդալների երեք հավաքածու:
Մեզ համար ամենահետաքրքիրը գերծանրքաշայինների պայքարն էր: Ցավոք, Հայաստանը ներկայացնող Հայկ Հակոբյանը երկամարտի 402 կգ արդյունքով գրավեց ընդամենը չորրորդ տեղը:
Գյումրեցի դյուցազունը պոկում վարժությունից հետո երկրորդն էր (186 կգ): Իսկ հրում վարժությունում նա իր գլխավերևում պահեց 216 կիլոգրամանոց ծանրաձողը: Մեկ կիլոգրամ ավելի բարձրացրեց նրա հիմնական մրցակիցը` ուկրաինացի Օլեգ Պրոշակը: 217 կգ արդյունքն ուկրաինացուն հնարավորություն տվեց երկամարտի արդյունքով հավասարվել մեր ծանրորդին և, անձնական քաշով ավելի թեթև լինելու պատճառով, դառնալ բրոնզե մեդալակիր: Այս մասին հայտնում է ՀԱՕԿ-ի մամուլի ծառայությունը:
Գերծանրքաշայինների պայքարում հաղթող դարձավ Մոհամեդ Մասուդը (Եգիպտոս): Երկամարտի նույն 412 կգ արդյունքով արծաթե մեդալին արժանացավ հունգարացի Պետեր Նագին:
Հիշեցնենք, որ Շենժենում Հայաստանը ներկայացված էր վեց ծանրորդով: Նրանցից հաջող հանդես եկավ 77 կգ քաշային Աղասի Աղասյանը և արժանիորեն հռչակվեց համաշխարհային ունիվերսիադայի չեմպիոն:

Армянский тяжелоатлет завоевал 4 место на Всемирной универсиаде
На Всемирной универсиаде в китайском городе Шеньжень завершились соревнования по тяжелой атлетике. Армянский тяжелоатлет Айк Акопян по сумме двоеборья (402 кг) занял четвертое место, сообщает пресс-служба Армянского олимпийского комитета.
После упражнения рывок (186 кг) армянский спортсмен был вторым. В толчке ему удалось поднять штангу весом в 216 кг, но его основной соперник украинец Олег Прошак одолел штангу весом в 217 кг, и по итогам двоеборья сравнялся в счете с нашим спортсменом, однако из-за легкого индивидуального веса, ему была присуждена бронзовая медаль.
Победу в супертяжелом весе одержал египтянин Мохаммед Масуд, серебряную медаль завоевал венгр Петер Наги, они набрали по сумме двоеборья 412 кг.
Напомним, что в Шеньжене Армению представляли шесть тяжелоатлетов. Звание чемпиона и золотую медаль завоевал Агаси Агасян, выступающий в весовой категории 77 кг.