Սոմալիում առաջիկա 4 ամիսներին կարող է 750.000 մարդ մահանալ սովից
Միացյալ Ազգերի կազմակերպության տվյալների համաձայն, Սոմալիում շարունակվող երաշտի պատճառով մոտակա չորս ամիսների ընթացքում կարող է մահանալ 750 հազար մարդ: Ինչպես գրում է «Գազետա.ռու» -ն, աֆրիկյան մի շարք երկրներում, այդ թվում Սոմալիում, Քենիայում. Ուգանդայում, Եթովպիայում շարունակվում է վերջին 60 տարիների մեջ արձանագրված ամենաերկարատև երաշտը:
Ինչպես հայտարարել է ՄԱԿ-ի տեխնիկական գծով ավագ խորհրդական Գրեին Մոլոնեյը, Սոմալիի ևս մեկ նահանգում` թվով վեցերորդում, սովի գոտի է հայտարարվել; Նահագում մոտ 12 միլիոն մարդ սննդամթերքի կարիք է զգում, մինչդեռ երկրի հարավային նահանգներում շարունակվող ցեղախմբերի միջև պատերազմների, ինչպես նաև իսլամիստների արգելքների պատճառով մարդասիրական օգնության տարածումը դժվարությամբ է իրականացվում:
«Ընդհանուր առամամբ, 4 միլիոն մարդ Սոմալիում գտնվում է ծայրահեղ իրավիճակում, համապատասխան արձագանքի բացակայության պարագայում 750 հազարը կարող է մահանալ մոտակա 4 ամիսների ընթացքում», - ասել է ՄԱԿ-ի պաշտոնյան:

750,000 people at risk of death in Somalia as famine spreads
As many as 750,000 people could die as Somalia's drought worsens in the coming months, the UN has warned, declaring a famine in a new area, according to BBC.
The UN says tens of thousands of people have died after what is said to be East Africa's worst drought for 60 years.
Some 12 million people across the region need food aid, the UN says.
The situation in the Bay region was worse than anything previously recorded, said senior UN's technical adviser Grainne Moloney.
"In total, 4 million people are in crisis in Somalia, with 750,000 people at risk of death in the coming four months in the absence of adequate response," the UN's Food Security and Nutrition Analysis Unit (FSNAU) says.