«Արտաքին պարտքը` որոշ սուբյեկտների հարստանալու միջոց»
Պետությունը վերցնում է արտաքին պարտք, արդյունքում` որոշ սուբյեկտներ հարստանում են, իսկ քաղաքացին վճարում է այդ պարտքի դիմաց` ընդհանրապես չօգտվելով այդ գումարից: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով ՀՀ սոցիալ-տնտեսական վիճակին, նման մտահոգություն հայտնեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Նա հիշեցրեց, որ արտաքին պարտքի միջին տոկոսադրույքը մինչև 2008-ը չի գերազանցել 1 տոկոսը, իսկ 2009-ին միայն  ներգրավման արդյունքում այդ տոկոսադրույքը հասել է 2 տոկոսի. «Այսինքն` արտաքին պարտքը վերածվել է առևտրային վարկային պայմաններով գումարների տրամադրման, քանի որ տնտեսության մեջ ներգրավված է այդ գումարների 13-14 տոկոսը: Ստացվում է, որ պետությունը վերցնում է քաղաքացիների հաշվին արտաքին պարտք, որպեսզի տնտեսություն զարգացնի ու ներարկի տնտեսության մեջ, բայց ոչ միայն ՀՀ քաղաքացիները չեն կարողանում դրանից օգտվել, այլ մի բան էլ նրանք ու նրանց ժառանգները պետք է ու պարտավոր են արտաքին աշխարհին վճարեն ինչ-որ սուբյեկտների շահերի դիմաց»:

Внешний долг – средство обогащения ряда субъектов
Государство берет для покрытия дефицита внешний долг, а в результате этого обогащаются некоторые субъекты, заявил сегодня журналистам депутат парламента от фракции АРФД Арцвик Минасян. По словам А.Минасяна, расплачиваться за внешний долг приходится простым гражданам, которые вообще не пользуются этой суммой.
Депутат напомнил, что средняя процентная ставка внешнего долга не превышала до 2008 года 1 процент, а в 2009 году, в результате привлечения средств, эта процентная ставка достигла 2 процентов.
«То есть внешний долг превратился в предоставление сумм на коммерческих кредитных условиях, поскольку в экономику страны привлечены лишь 13-14% этих средств. Получается, что за счет рядовых граждан государство берет внешний долг, чтобы развивать экономику и инъецировать в экономику, однако граждане Армении не только не могут пользоваться этим, но и их наследники будут обязаны выплачивать внешнему миру эти средства», - отметил А.Минасян.