Վահրամ Բալայան. Թուրքիան Ղարաբաղի հարցում անզիջում է լինելու
Aysor-ի հարցերին պատասխանում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր, Արցախի Հանրապետության պետական համալսարանի պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Վահրամ Բալայանը։
Aysor. Պարոն Բալայան, ե՞րբ և ի՞նչ ձևով եք տեսնում Ղարաբաղի խնդրի լուծման վերջնական տարբերակը։ Դրա հետ կապված՝ ինչպիսի՞ն է ղարաբաղցիների տեսակետը։
- Ղարաբաղցիները այս հարցը փակել են դեռևս 1991թ. սեպտեմբերի 2-ի որոշումով և դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական հանրաքվելով։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը գոյություն ունի, այսօր այն կերտվում է թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական, թե՛ մշակութային առումով, և Ղարաբաղի ժողովուրդը լիահույս է, որ միջազգային հանրությունն ըմբռնումով կմոտենա այդ ամենին։ Պարզապես այսօր մեզ համար կարևոր է, որպեսզի միջազգային հանրությունը դե յուրե ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, որովհետև մեծ ցանկություն ունենք ինտեգրվելու համաշխարհային հանրությանը։ Երբ արտերկրից մարդիկ գալիս են Ղարաբաղ՝ ականատես են լինում մեր օրինապաշտությանը, պետականաշինության գործին մեր նվիրվածությանը, նրանք նույնպես գտնում են, որ այդպես պիտի լինի։ Պարզապես խոշոր տերությունների բախման կիզակետում լինելով, առայժմ, կարծում եմ, խնդրի լուծումը հնարավոր չէ։ Ադրբեջանը մշտապես հանդես է գալիս ռազմաշունչ կոչերով... Նշեմ, որ դա մեզ համար արդեն սովորական է, որովհետև գոյություն ունի պետություն, այզգային բանակ, որի մարտունակությունն ամեն օր մեծանում ու հզորանում է։
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարարը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ միայն վերջին տարում 20 %-ով մեծացել է մեր զինապարկը, և այն օրեցօր ավելի է ավելանում։ Մեզ մնում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը տնտեսապես ամրապնդվեն, ժողովուրդը լիահույս լինի՝ ամուր ոտքերով կանգնած լինի իր հողին։
Aysor. Իսկ բանակցություններին Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցիչների ներգրավվածության խնդի՞րը...
-Իհարկե, ցավալի է, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը դուրս է մնածել բանակցային գործընթացից, այն դեպքում, երբ 1994թ. մայիսյան հրադադարի ժամանակ ադրբեջանցիներն իրենք էին Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությանը խնդրում, որ նմանատիպ պայմանագիր ստորագրվի։ Պարզապես, դեպքերի զարգացուման արդյունքում, Ղարաբաղը մի տեսակ դուրս մղվեց այդ գործընթացից։ Լիահույս եմ, որ ժամանակի ընթացքում միջազգային հանրությունը կգա այն կարծիքին , որ Ղարաբայան խնդիրը հնարավոր է լուծել միայն Ղարաբաղի Հանրապետության իրավասու իշխանության մասնակցության պարագայում։
Aysor. Վերջին շրջանում Ղարաբաղի խնդրի լուծումն ավելի շատ է կապվում հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ։ Ձեր կարծիքով, նման կապ պե՞տք է դիտարկել։
-Հայաստանի Հանրապետության փորձը՝ հարաբերվել Թուրքիայի հետ, իմ կարծիքով հեռանկար չունի, որովհետև հնարավոր չէ, որ Թուրքիան չշահարկի Ղարաբաղի խնդիրը։ Սա դարասկզբից սկսած՝ առ այսօր, Թուրքիայի համար կարևոր նշանակություն ունի։ Ղարաբաղն այն առանցքն է, որը պետք է կապվի թուրքական աշխարհի հետ։ Հետևաբար, Թուրքան այս հարցում անզիջում է լինելու։

Ваграм Балаян: НКР существует и развивается
На вопросы Aysor.am отвечает депутат парламента Нагорного Карабаха, проректор Государственного университета Арцаха, профессор Ваграм Балаян.
Aysor: Господин, Балаян, каким и когда Вы видите решение карабахского конфликта? Какова позиция жителей НКР?
- Карабахцы закрыли этот вопрос еще решением 2 сентября 1991 года и всенародным референдумом 10 декабря. НКР существует, сегодня он созидается и в политическом, и экономическом, и культурном плане. Народ Карабаха полон надежд, что международное сообщество с пониманием отнесется ко всему этому. Сегодня нам важно, чтобы международное сообщество де-юре признало бы независимость НКР, поскольку у нас есть большое желание интегрироваться в международное сообщество. Когда в Карабах приезжают гости, то становятся свидетелями нашей законопослушности, нашей приверженности делу государственного строительства. Они также считают, что так и должно быть. Просто, находясь в центре столкновения сверхдержав, считаю, что пока решение вопроса невозможно. Азербайджан постоянно выступает с воинственной риторикой… Отмечу, что для нас это уже безразлично, поскольку существует государство, национальная армия, боеспособность которой растет изо дня в день.
На встрече с журналистами министр обороны НКР отметил, что только за последний год наш военный парк увеличился на 20%. Нам остается лишь, чтобы Армения и НКР экономически стали более сильными.
Aysor: Что скажете о вовлеченности Нагорного Карабаха в процесс переговоров?
- Конечно, прискорбно, что НКР выбыл из переговорного процесса, в то время, как во время майского перемирия 1994 года азербайджанцы сами просили руководство НКР о заключении подобного договора. Просто, в результате развития событий Карабах выбыл из процесса. Надеюсь, что международное сообщество поймет, что карабахскую проблему можно решить лишь в условиях переговоров с законными властями НКР.
Aysor: В последнее время решение карабахской проблемы часто увязывалось с вопросом армяно-турецких отношений. Как считаете, стоит рассматривать такую связь?
- Опыт Армении по части отношений с Турцией не имеет перспектив, поскольку невозможно, чтобы Турция не спекулировала бы карабахским вопросом. Этот вопрос имеет для Турции важное значение. Карабах является тем ключом, который должен увязываться с турецким миром. Следовательно, Турция в этом вопросе будет неуступчивой.