«Բազմազանության արտոնագիր» վիճակախաղ 2013 թ.
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հայտարարում է «Բազմազանության արտոնագիր» վիճակախաղի 2013թ. խաղարկության գրանցման գործընթացը սկսելու մասին: 2013թ. վիճակախաղի մասնակցության դիմումները պետք է ներկայացվեն էլեկտրոնային տարբերակով, սկսած երեքշաբթի օրից` 2011թ. հոկտեմբերի 4-ից (արևելյան ամառային ժամանակով 12:00-ից (Գրինվիչ-4)) մինչև շաբաթ, 2011թ. նոյեմբերի 5-ը ( արևելյան ամառային ժամանակով (Գրինվիչ-4)): Մասնակցության համար պետք է այցելել www.dvlottery.state.gov կայքը ու գրանցման համար նախատեսված ժամանակահատվածում լրացնել օնլայն/առցանց դիմում: Թղթային կրիչներով դիմումներ չեն ընդունվում: Նոյեմբերի 5-ից հետո դիմումները չեն ընդունվի:
Կոնգրեսի որոշման համաձայն իրականացվող ներգաղթային արտոնագրի ամենամյա վիճակախաղը կազմակերպվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության կողմից` «Ներգաղթի և քաղաքացիության մասին օրենք»-ի 203(գ) հոդվածով նախանշվող պայմանների համաձայն: 1990թ. ընդունված «Ներգաղթային ակտ»-ի 131 հոդվածը, որով լրամշակվեց «Ներգաղթի և քաղաքացիության մասին օրենք»-ի 203-րդ հոդվածը, նախատեսում է ներգաղթողների նոր տեսակ, որը հայտնի է, որպես «Ներգաղթողներ բազմազանության ապահովման համար»: Այս օրենքի 203(գ) հոդվածի համաձայն ամեն տարի մշտական բնակության առավելագույնը 55.000 արտոնագիր է տրամադրվում ԱՄՆ ներգաղթի ցածր ցուցանիշներ ունեցող երկրների քաղաքացիներին:
Ըստ ԱՄՆ դեսպանատան տարածած տեղեկատվության` ամենամյա այս ծրագրի շրջանակներում մշտական բնակության արտոնագիր ստանալու համար անհրաժեշտ է բավարարել մի քանի չափանիշներ: Ընտրությունը կատարվում է վիճակախաղի միջոցով, որի ժամանակ համակարգիչը պատահական ընտրանքի միջոցով որոշում է հաղթողներին, որոնք իրավունք են ստանում ներգաղթային արտոնագրի դիմում ներկայացնել: Այս արտոնագրերը բաշխվում են վեց աշխարհագրական տարածքներում, սակայն գերակշիռ մասը գնում է այն երկրներին, որոնք ունեն ԱՄՆ ներգաղթի ցածր ցուցանիշներ: Իսկ այն երկրների քաղաքացիները, որտեղից վերջին 5 տարիների ընթացքում ներգաղթած անձանց թիվը գերազանցում է 50.000-ը, իրավունք չունեն մասնակցել այս ծրագրին: Ոչ մի երկիր իրավասու չէ ստանալ տվյալ տարվա համար խաղարկվող արտոնագրերի 7 տոկոսից ավելին:
2013թ. համար նախորդ տարվա խաղարկությանը մասնակցելու իրավասու երկրների շարքում այս տարի տեղ են գտել Լեհաստանն ու Հարավային Սուդանը, իսկ Բանգլադեշն այս տարի ավելացել է այն երկրների շարքին, որտեղ ծնված անձինք իրավասու չեն մասնակցել խաղարկությանը:
Խաղարկությունում հաղթելը դեռ չի երաշխավորում, որ մասնակիցը արտոնագիր կստանա: Հաղթողները պետք է անցնեն հարցազրույց և որակավորված լինեն արտոնագիր ստանալու համար:
Պետքարտուղարությունը 2005թ ներդրել է դիմումների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգ` գործընթացն առավել արդյունավետ ու ապահով դարձնելու համար: Կիրառվող տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս հայտնաբերել կեղծիքները և այն դեպքերը, երբ ներկայացվում են մեկից ավելի դիմումներ մեկ հոգու անունից:

Diversity Visa lottery for 2013
The Department of State announces the opening of the registration period for the DV-2013 Diversity Visa lottery. Entries for the DV-2013 Diversity Visa lottery must be submitted electronically between noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), Tuesday, October 4, 2011, and noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), Saturday, November 5, 2011. Applicants may access the electronic Diversity Visa entry form (E-DV) at www.dvlottery.state.gov during the registration period. Paper entries will not be accepted. Applicants are strongly encouraged not to wait until the last week of the registration period to enter. Heavy demand may result in website delays. No entries will be accepted after noon EDT on November 5, 2011.
The congressionally mandated Diversity Immigrant Visa Program is administered on an annual basis by the Department of State and conducted under the terms of Section 203(c) of the Immigration and Nationality Act (INA). Section 131 of the Immigration Act of 1990 (Pub. L. 101-649) amended INA 203 and provides for a class of immigrants known as “diversity immigrants.” Section 203(c) of the INA provides a maximum of 55,000 Diversity Visas (DVs) each fiscal year to be made available to persons from countries with low rates of immigration to the United States.
The annual DV program makes visas available to persons meeting simple, but strict, eligibility requirements. A computer-generated, random lottery drawing chooses selectees for DVs. The visas are distributed among six geographic regions, with a greater number of visas going to regions with lower rates of immigration, and with no visas going to nationals of countries sending more than 50,000 immigrants to the United States over the period of the past five years. Within each region, no single country may receive more than seven percent of the available DVs in any one year. For DV-2013, natives of South Sudan and Poland are now eligible for selection, while Bangladesh natives are now ineligible.
It is important to note that winning the lottery is not a guarantee that you will receive a visa - winners must be interviewed and qualify for a visa.
The Department of State implemented the electronic registration system beginning with DV-2005 in order to make the DV process more efficient and secure. The Department utilizes special technology and other means to identify those who commit fraud for the purposes of illegal immigration or those who submit multiple entries.
For detailed information about entry requirements, along with frequently asked questions about the DV lottery, please see the instructions for the DV-2013 DV lottery available at www.dvlottery.state.gov.