ՀԱԿ-ի նստացույցը՝  նախըտրական մրցաշարի փուլ
Հայաստանում նախընտրական իրավիճակ է տիրում: Անկախ դրա դրսևորումներից, անկախ դրա դինամիկայից, ակնհայտ է, որ հանրությունը սահուն մտավ նախըտրական ընտրարշավի փուլ: Նման տեսակետ հայտնեց ասուլիսի ժամանակ ՀՀ հանրային խորհրդի անդամ, Հայաստանի Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Խոսրով Հարությունյանը:
«Այս կոնտեքստում պետք է դիտենք ՀԱԿ-ի նստացույցը: Թեպետ այս մարտավարությունը, եթե բաղդատենք երկխոսության հետ, ստեղծում է տպավորություն, որ ՀԱԿ-ը փորձում է հանրային գիտակցության մեջ ձևավորել այն, որ ընդդիմությունը միայն ու միայն ինքն է»,- ասաց Խ. Հարությունյանը և նկատեց, որ դա ավելի շատ ուղղված է ոչ թե իշխանության դեմ, այլ՝ մյուս ընդդիմադիր ուժերի:
Ինչ վերաբերում է մյուս ընդդիմադիր ուժերին, ապա ըստ Խ. Հարությունյանի, նրանք նույնպես պատրաստվում են խորհրդարանական ընտրությունների, ներառյալ  իր կուսակցությունը:

Митинги АНК направлены против соперников в оппозиции, а не власти
В Армении уже царит предвыборная ситуация и независимо от ее динамики и проявлений, очевидно, что общество плавно перешло в предвыборный этап. Такую точку зрения высказал сегодня журналистам член Общественного совета, председатель Христианско-демократического союза Армении Хосров Арутюнян.
«Сидячую акцию протеста «Армянского национального конгресса» следует рассматривать в этом контексте. Своей тактикой Конгресс пытается сформировать в общественном сознании мнение, что только АНК является оппозицией», - сказал Х.Арутюнян. По его словам, эти действия направлены больше против других оппозиционных сил, чем против властей.
Что касается других оппозиционных сил, то, по словам Х.Арутюняна, они также готовятся к парламентским выборам, включая возглавляемый им Христианско-демократический союз.